Benedykt XVI spotkał się w niedzielę z prezesem watykańskiego banku IOR Ettore Gotti Tedeschi, objętym śledztwem w sprawie prania brudnych pieniędzy - poinformowano po krótkiej audiencji, do której doszło w Castel Gandolfo.
Spotkanie, po modlitwie Anioł Pański, źródła watykańskie interpretują jako gest udzielenia przez papieża zaufania szefowi banku. To, według tych źródeł cytowanych przez Ansę, "ewidentny dowód szacunku i zaufania" do Gotti Tedeschi oraz "wsparcia" dla niego zaledwie pięć dni po decyzji rzymskiej prokuratury, która objęła jego oraz dyrektora generalnego IOR śledztwem w sprawie przeoczeń i nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy.
We wtorek w reakcji na decyzję prokuratury włoskiej watykański Sekretariat Stanu oficjalnie zapewnił o swym zaufaniu do prezesa banku IOR i wyraził zdziwienie tą inicjatywą wymiaru sprawiedliwości, na wniosek którego zajęto też 23 miliony euro na jednym z kont w IOR. Konto to należy do włoskiego banku Credito Artigiano, a do naruszenia przepisów miało dojść podczas operacji przelewu na dwa inne konta, w banku włoskim i niemieckim.
W ostatnich dniach Watykan kilkakrotnie odrzucał zarzuty o brak przejrzystości, a sam prezes Ettore Gotti Tedeschi, cytowany przez prasę, wyraził opinię, że wszczęcie dochodzenia jest kolejnym ciosem zadanym papieżowi po skandalu pedofilii w Kościele.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).