Papież spotkał się z prezesem watykańskiego banku

Benedykt XVI spotkał się w niedzielę z prezesem watykańskiego banku IOR Ettore Gotti Tedeschi, objętym śledztwem w sprawie prania brudnych pieniędzy - poinformowano po krótkiej audiencji, do której doszło w Castel Gandolfo.

Spotkanie, po modlitwie Anioł Pański, źródła watykańskie interpretują jako gest udzielenia przez papieża zaufania szefowi banku. To, według tych źródeł cytowanych przez Ansę, "ewidentny dowód szacunku i zaufania" do Gotti Tedeschi oraz "wsparcia" dla niego zaledwie pięć dni po decyzji rzymskiej prokuratury, która objęła jego oraz dyrektora generalnego IOR śledztwem w sprawie przeoczeń i nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy.

We wtorek w reakcji na decyzję prokuratury włoskiej watykański Sekretariat Stanu oficjalnie zapewnił o swym zaufaniu do prezesa banku IOR i wyraził zdziwienie tą inicjatywą wymiaru sprawiedliwości, na wniosek którego zajęto też 23 miliony euro na jednym z kont w IOR. Konto to należy do włoskiego banku Credito Artigiano, a do naruszenia przepisów miało dojść podczas operacji przelewu na dwa inne konta, w banku włoskim i niemieckim.

W ostatnich dniach Watykan kilkakrotnie odrzucał zarzuty o brak przejrzystości, a sam prezes Ettore Gotti Tedeschi, cytowany przez prasę, wyraził opinię, że wszczęcie dochodzenia jest kolejnym ciosem zadanym papieżowi po skandalu pedofilii w Kościele.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10