Caritas Internationalis: uchodźcy to ofiary, nie napastnicy

W związku ze Światowym Dniem Uchodźcy sekretarz generalny Caritas Internationalis nagrał wideoprzesłanie, w którym podkreśla, że uchodźcy nie są najeźdźcami, którzy złośliwie starają się zakłócić nasz spokój, ale ofiarami niesprawiedliwych systemów.

„Są osobami ludzkimi, mającymi swoją godność, wartość i prawa. Obowiązkiem nas wszystkich jest przyjęcie ich z otwartymi ramionami i zapewnienie im godnego życia” – powiedział Aloysius John.

Jego zdaniem należy wykorzystać globalną solidarność, która pojawiła się w reakcji na pandemię koronawirusa, aby poprawić los uchodźców. „Może dzięki temu, co nas spotkało, uda nam się dostrzec w nich ofiary przemocy, strachu, a przede wszystkim niesprawiedliwych rządów. Zostali oni zmuszeni do opuszczenia swoich domów, aby wyruszyć w nieznane, gdzie będą musieli stawić czoła trudom, bólowi, udręce i traumie. Rok 2020 musi doprowadzić nas do nowego sposobu reagowania na uchodźców i ich trudną sytuację” – powiedział Aloysius John.

Przedstawiciel Caritas Internationalis podkreślił w swoim orędziu odpowiedzialność rządzących państwami. „Dla wielu ci ludzie nie mają twarzy ani historii, są to tylko liczby lub wiadomości, które można krótko przejrzeć w gazecie. Wzywamy naszych przywódców politycznych do podjęcia odważnych decyzji w celu ochrony uchodźców, w szczególności tych, którzy w wielu miejscach padają ofiarą wszelkiego rodzaju nadużyć” – zaapelował.

Według najnowszych raportów liczba uchodźców na świecie ciągle się zwiększa. Jest ich już dwukrotnie więcej niż przed dekadą. Tylko w zeszłym roku prawie 34 mln. ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich krajów. 40 proc. z nich to dzieci.

Światowy Dzień Uchodźcy jest obchodzony od 2000 r. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Data święta nie jest przypadkowa. W 2001 r. na świecie przypadała 50. rocznica uchwalenia Konwencji na temat Statusu Uchodźców. Jednocześnie Organizacja Jedności Afrykańskiej poparła inicjatywę, by Dzień Uchodźcy przypadał w tym samym dniu, co Dzień Uchodźców Afrykańskich, czyli 20 czerwca. W wielu krajach na świecie odbywają się tego dnia uroczystości, wydarzenia kulturalne, szkolenia, konferencje oraz programy dla rodzin i dzieci, mające na celu przybliżenie potrzeb uchodźców.

Uchodźcy są również w centrum zainteresowania Papieża Franciszka. Podkreśla on, wypływający z Ewangelii, obowiązek każdego chrześcijanina pomocy wszystkim osobom w potrzebie, także tym zmuszonym do ucieczki ze swoich krajów ze względu na wojnę i prześladowania. W dokumencie im poświęconym napisał on, że „migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5