Prezydent Duda: Jestem pierwszym prezydentem po pandemii zaproszonym przez prezydenta USA

Rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem podczas planowanej na przyszły tydzień wizyty w USA mają dotyczyć obrony i bezpieczeństwa, współpracy energetycznej i gospodarczej oraz bezpieczeństwa telekomunikacyjnego - poinformował prezydent Andrzej Duda.

W środę wieczorem Biały Dom oficjalnie potwierdził informację o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy u Donalda Trumpa, planowanej na 24 czerwca.

Po zakończeniu telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że wśród tematów, które prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał w zaproszeniu, są "kwestie obrony i bezpieczeństwa - bardzo ważny temat w tej chwili co do przyszłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi".

"Temat współpracy energetycznej, który cały czas rozwijamy w ciągu tych ostatnich lat, i ja w tym współuczestniczyłem. Jest także wskazanie na temat współpracy gospodarczej. I tu wydaje mi się, że prezydent Donald Trump myśli przede wszystkim o współpracy w ramach Trójmorza" - dodał, przypominając, że USA przeznaczyły miliard dolarów na wspieranie tej inicjatywy. "Będziemy dyskutowali także o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym" - zapowiedział Andrzej Duda.

Wyraził zadowolenie, że po izolacji spowodowanej pandemią "polityka międzynarodowa zaczyna wracać na normalne tory".

"Jestem w dobrym nastroju, bo rzeczywiście przyszło to zaproszenie ze Stanów Zjednoczonych. Ten mój nastrój jest tym lepszy, że faktycznie jestem pierwszym prezydentem, który zostaje - wobec tego, że pandemia dobiega końca - zaproszony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych". To jasno pokazuje, jakie znaczenie my jako Polska, jako sojusznik, mamy dla Białego Domu" - mówił prezydent.

Odniósł się także do związanej z podróżą do USA czasowej nieobecności w kraju podczas kampanii. "Jestem człowiekiem, który ma jeszcze sporo sił, i poradzę sobie. Będzie to tak zrobione, żeby mnie tutaj nie było jak najkrócej. Ale dla mnie jest najważniejsze to, żebym tam był, załatwił to, co mam załatwić dla Polski, i mógł spokojnie wrócić" - zapewnił prezydent.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5