Wierzący z bólem przyjęli ograniczenie liczby uczestników nabożeństw do 15 osób.
W związku z pandemią koronawirusa władze Republiki Środkowoafrykańskiej apelują do mieszkańców o przestrzeganie zasad higieny i zachowywanie dystansu społecznego. Pomoc rządowa i opieka zdrowotna są jednak w tym kraju niewystarczające. Z inicjatywy polskiego biskupa Mirosława Gucwy poprzez diecezjalny Caritas do rodzin trafiają: maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji i pomoc żywnościowa.
Nie mniej od materialnego liczy się też wsparcie duchowe. Ponieważ do 15 ograniczono liczbę uczestników ceremonii religijnych, kontakt z wiernymi zachowany jest dzięki diecezjalnemu radiu. „Codziennie transmitujemy Mszę i różaniec, dzięki temu zachowujemy poczucie wspólnoty” – wyjaśnia bp Mirosław Gucwa, misjonarz od lat pracujący w tym afrykańskim kraju, a od 2018 r. ordynariusz diecezji Bouar.
„Ludzie przyjęli ograniczenia ze zrozumieniem, chociaż nie wszyscy ich przestrzegają. Wierzący z bólem przyjęli ograniczenie liczby uczestników nabożeństw do 15 osób. Na szczęście w diecezji mamy radio. Wierni, którzy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii, mogą słuchać Mszy, mogą się modlić w domu i łączyć duchowo z Chrystusem. W ten sposób tworzymy jedną wielką rodzinę – zapewnia bp Mirosław Gucwa. – Każdego wieczoru o 20.00 nadawana jest modlitwa różańcowa, do której zapraszamy wszystkie rodziny. Teraz w maju Papież Franciszek szczególnie zachęca do odmawiania różańca. W radiu nadawane są też audycje kulturalne, oświatowe i religijne. Ponieważ dzieci pozostają w domach, radio nadaje też lekcje języka francuskiego, angielskiego i innych przedmiotów. W ten sposób dzieci i młodzież mogą mieć choć namiastkę szkoły. Nadawane są też codziennie komunikaty informujące o rozwoju pandemii i informacje jak unikać zakażenia. Trzy czwarte mieszkańców diecezji ma dzięki radiu dostęp do tych treści. Wzrosła przez to świadomość zagrożenia, ale też poczucie pewności, że Chrystus, który zmartwychwstał, jest w stanie pokonać tę chorobę i dodać nam siły, abyśmy przeżywali ten czas wspólnie.“
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.