Gabon, Ghana i Kenia potwierdzają pierwsze przypadki COVID-19. Uganda przekłada szczyt G77 i Chin zaplanowany na kwiecień.
Ghana potwierdziła dziś rano dwa przypadki koronawirusa. Gabon i Kenia potwierdziły pierwsze przypadki. Minister zdrowia Ghany Kwaku Agyemang Manu poinformował, że zakażone osoby przybyły z Norwegii i Turcji. Obaj pacjenci są trzymani w izolacji i są w stabilnym stanie. W środę prezydent Ghany, Nana Akufo-Addo, ogłosiła przekazanie 100 milionów dolarów w celu przeciwdziałanie epidemii w całym kraju.
W Gabonie rzecznik rządu Edgard Anicet Mboumbou Miyakou oznajmił, że osoba z pozytywnym wynikiem testu jest Gabończykiem, który przybył z Francji. Wcześniej wykazywał objawy kaszlu, bólu gardła i problemów z oddychaniem. Przebywa obecnie w izolatce.
Również w środę rano Kenia potwierdziła, przypadek kobiety, która uzyskała pozytywny wynik na obecność Covid-19. Minister zdrowia Mutahi Kagwe poinformowała, że kobieta przyleciała 5 marca z USA przez Londyn, bez opuszczania lotniska. W czwartek uzyskała wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Obecnie pacjentka jest już w stanie stabilnym, pozostaje cały czas w izolacji.
W Republice Demokratycznej Konga potwierdzono drugi przypadek COVID-19. To osoba będąca Kameruńczykiem.
W Senegalu ministerstwo zdrowia potwierdziło pięć kolejnych przypadków zarażenia. Wszyscy mieli kontakt z wcześniej zdiagnozowanym pacjentem, który przybył z Włoch i został zdiagnozowany w środę. Łącznie w kraju jest już 10 przypadków koronawirusa.
Tunezyjskie ministerstwo zdrowia w czwartek wieczorem ogłosiło sześć nowych przypadków koronawirusa, co daje łącznie 13 potwierdzonych przypadków w tym kraju. Na wszystkich podróżnych przybywających z Chin, Iranu i krajów europejskich, które ucierpiały najbardziej, nałożono również dwutygodniowy obowiązkowy okres samo kwarantanny.
Algieria w czwartek zarejestrowała pięć nowych przypadków koronawirusa. Zwiększa to całkowitą liczbę potwierdzonych przypadków do 24. Władze ogłosiły również, że ośmiu pacjentów w pełni wyzdrowiało. Jest jeden przypadek śmiertelny. To 67 letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Blida, na południe od Algieru. Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune nakazał zamknięcie szkół w całym kraju do 5 kwietnia. Zarządzenie obejmuje szkoły podstawowe, żłobki, centra szkolenia zawodowego, uniwersytety i szkoły koraniczne zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Uganda wprowadziła restrykcyjne przepisy dla odwiedzających z krajów gdzie występuje wysoki wskaźnik przypadków koronawirusa, w tym z Chin, Francji, Niemiec, Iranu, Włoch, Korei Południowej, Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Malezji.
W oświadczeniu minister zdrowia Jane Ruth Aceng, sugeruje podróżnym z tych krajów rozważenie „odroczenia niepotrzebnych podróży do Ugandy”. Ci, którzy przyjadą, będą się musieli poddać się kwarantannie na własny koszt przez 14 dni w miejscu nie będącym hotelem, lub w placówce rządowej.
Uganda przełożyła również szczyt Grupy 77 i Chin zaplanowany na połowę kwietnia w stolicy Kampali. Ma w nim wziąć udział ponad 6000 delegatów ze 136 państw członkowskich.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.