Grekokatolicy rozpoczynają Wielki Post

Potrwa siedem tygodni.

Reklama

Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczynają dziś okres Wielkiego Postu, która potrwa 7 tygodni. Abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski zachęca kapłanów i wiernych do modlitwy, aktywnego udziału w nabożeństwach wielkopostnych oraz do dobroczynności.

W Niedzielę Seropustną – Niedzielę Przebaczenia, która wypada w przeddzień Wielkiego Postu, abp Eugeniusz Popowicz Metropolita Przemysko-Warszawski wystosował do wiernych list pasterski. Stwierdził w nim: „dla wierzącego człowieka, który poszukuje głębszego sensu życia, post jest wyjątkowym darem, czasem Ojcowskiej Łaski, czasem, w którym poprzez postne praktyki, modlitwy, dzieła miłosierdzia, jałmużny, na nowo uczy się być dzieckiem Bożym, jednocześnie odkrywając w sobie pierwotne powołanie, uświadamia sobie sens życia i rozumienia zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa”.

Abp Popowicz zachęcił też kapłanów i wiernych do aktywnego udziału w nabożeństwach wielkopostnych oraz do dobroczynności. Zaapelował, aby we wszystkich parafiach zorganizować zbiórki pieniężne jako dar miłości do bliźniego. ”Proszę wszystkich proboszczów, kapłanów, żeby zorganizować w parafiach i waszych wspólnotach skarbony jałmużny, dając wiernym możliwość, całkowicie anonimowo, zgodnie ze swoim sumieniem i potrzebą serca, podzielenia się z najbardziej potrzebującymi osobami” – zaznaczył metropolita warszawsko – przemyski.

Wielki Post w Kościele greckokatolickim rozpoczyna Czysty Poniedziałek, który w tym roku przypada 2 marca. Post potrwa 7 tygodni. W pierwszy dzień Wielkiego Postu obowiązuje post ścisły od mięsa i nabiału. Obowiązuje on również w Wielki Piątek. We wszystkie środy i piątki obowiązuje post od mięsnych potraw. Chociaż Wielki Post nazywa się czterdziestodniowym, to tak naprawdę trwa 36 i pół dnia – jedną dziesiątą roku kalendarzowego. Do postu nie wlicza się sobót i niedziel, co daje w przeciągu 7 tygodni 35 dni postnych. Do tych dni należy dodać Wielką Sobotę i połowę nocy do Liturgii Paschalnej, co stanowi 36 i pół dnia.

Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu jest to, że Msze Święte odprawiane są tylko w soboty (Liturgia Świętego Jana Chryzostoma) i niedziele (Liturgia Świętego Bazylego Wielkiego). W środy i piątki odprawiana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której udzielana jest Komunia Święta, wcześniej konsekrowana na niedzielnej Liturgii. W pozostałe dni odprawiane są inne nabożeństwa pokutne: godziny kanoniczne, jutrznie, nieszpory, pasje, akatyst do Męki Pańskiej. Podczas nabożeństw wyjątkowym gestem są pokłony do ziemi, przeważnie na zakończenie modlitw wraz z pokutną modlitwą św. Efrema Syryjczyka, który został ogłoszony doktorem Kościoła przez papieża Benedykta XV.

W Kościele greckokatolickim, w niektórych parafiach, wykształciła się również tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej, która została przejęta z Kościoła Rzymskokatolickiego. Wierni w czasie Wielkiego Postu biorą także udział w rekolekcjach oraz korzystają z Sakramentu Pokuty. Wielkanoc w Kościele greckokatolickim w tym roku przypada 19 kwietnia, tydzień po Świętach w Kościele rzymskokatolickim. Różnica w dacie świętowania wynika z posługiwania się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim, ale przede wszystkim z nieco innego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy – w Kościołach wschodnich nie może ona wypaść przed żydowską Paschą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama