Kopernikańska rewolucja w stylu życia Kościoła

Papieska adhortacja „Querida Amazonia” wyznacza kopernikańską rewolucję w stylu życia Kościoła, ewangelizacji i inkulturacji. Wskazuje na to misyjny biskup Flavio Giovenale, kierujący brazylijską diecezją Cruzeiro do Sul, który brał udział w Synodzie Biskupów o Amazonii.

Pochodzący z Włoch misjonarz zauważa, że Franciszek postawił Amazonię w centrum świata i przypomniał o znaczeniu tamtejszych lokalnych wspólnot dla całego Kościoła powszechnego. „Ważne jest to, że swą adhortację zaadresował nie tylko do Amazonii, ale nadał jej charakter uniwersalny” – podkreśla misyjny biskup.

Bp Giovanale przypomina, że w swej diecezji ma poważny problem z brakiem kapłanów. W jednej z 6-tysięcznym parafii nie ma ani jednego księdza na stałe, podobnie jak w drugiej, trzykrotnie większej, którą zarządzają świeccy i siostry zakonne. „Franciszek jasno pokazał, że są rzeczy, których księża naprawdę nie muszą robić. Trzeba lepszego podziału zadań i owocniejszego wykorzystania zasobów ludzkich, nie tylko w Kościele Amazonii” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Giovenale.

„Dla mnie czwarte marzenie Franciszka z adhortacji, czyli to kościelne, oznacza prawdziwą rewolucję kopernikańską. Papież wyznacza bowiem nowy styl życia Kościoła, który nie jest już skoncentrowany na osobie kapłana, jako «jedynego posiadacza» wszelkich charyzmatów, zadań i rozwiązań. Jasno mówi, że są rzeczy nieodłącznie związane z kapłaństwem: sprawowanie Eucharystii, spowiedź, sakrament chorych. Wskazuje jednak, że całą resztę spokojnie można powierzyć świeckim. Papież promuje Kościół z mocno zaangażowanym laikatem i decennia kobiety. Mówi o ich sile i darze, jakim są. Wychodzi od konkretnej rzeczywistości i wyznacza też konkretną drogę do przejścia. Przypomina zarazem, że to co Kościół w Amazonii dokonał w ciągu 500 lat nie jest czymś do wyrzucenia. Podkreśla, że mamy już wytyczoną drogę, która nie jest taka sama jak w innych częściach świata. Jest to piękne.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11