Ukraina: bonifratrzy pomagają z godnością chorować

Światowy Dzień Chorego jest na Ukrainie okazją do przypomnienia wiernym o potrzebie troski o osoby chore i niepełnosprawne.

Szczególną rolę odgrywa tutaj Kościół katolicki, który w wielu miejscowościach, jak na przykład w Drohobyczu na zachodniej Ukrainie, zapewnia pomoc ubogim osobom potrzebującym.

W położonym na terenie archidiecezji lwowskiej Drohobyczu od 22 lat pracują czterej bracia bonifratrzy. Ich stacja pomocy socjalnej jest dla przeszło 400 mieszkańców tego stutysięcznego miasta miejscem opieki medycznej, wsparcia socjalnego i pomocy duchowej. Mówi br. Wawrzyniec Iwańczuk, przełożony klasztoru w Drohobyczu: „Ciągle przychodzi do nas mnóstwo ludzi potrzebujących, szukających pomocy i wsparcia. Osób, które szukają właściwych sposobów leczenia i liczą na pomoc medyczną. Nie jesteśmy oczywiście w stanie spełnić wszystkich ich życzeń, ale robimy to co możemy. Najczęściej są to podstawowe rzeczy, ponieważ utrzymujemy się tylko i wyłącznie z tego, co przekazują nam bracia z Polski, ewentualnie nasi dobroczyńcy, którzy zazwyczaj są także z Polski”.

Opisując sytuację swoich podopiecznych br. Wawrzyniec podkreśla dramatyczną sytuację zwłaszcza osób starszych i ciężko chorych: „chorzy, którzy są samotni, są praktycznie skazani na śmierć. Ludzi ci potrzebują fachowej opieki, której najczęściej nie otrzymują. Jeśli nie mają odpowiednich środków finansowych, gdy zaczynają chorować, są praktycznie już na straconej pozycji”.

Celem jaki na najbliższy czas wyznaczyli sobie bonifratrzy z Drohobycza jest otwarcie domu opieki dla osób leżących, którzy nie mając zapewnionej pomocy, znajdą u braci miejsce, aby godnie przeżywać swoją chorobę.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6