Abp Paul Hinder zainaugurował spotkanie wikariatu apostolskiego Arabii Południowej w Abu Zabi. Odbywa się ono pod hasłem „Misja Kościoła współcześnie”. „Wobec konfliktów na Bliskim Wschodzie bądźmy wiarygodnymi świadkami braterstwa i wzajemnego zaufania” – zaapelował hierarcha. Poprosił też wszystkich chrześcijan zamieszkujących te rejony o zachowanie „zdemilitaryzowanego serca”.
Wikariusz apostolski Arabii Południowej przypomniał, że zadaniem każdego chrześcijanina jest życie otwartością na ludzi innych kultur i wyznań. „Dzielcie się darem pokoju z innymi, taki przykład zostawił nam Jezus” – poprosił hierarcha. W tej perspektywie uznał za wyjątkowo istotne zadanie angażowania świeckich we współodpowiedzialność za Kościół, na podstawie kapłaństwa powszechnego. „Nie mogą oni być jedynie uczestnikami Mszy i odpowiedzialnymi za działalność charytatywną” – zaznaczył abp Hinder.
W dorocznym spotkaniu uczestniczą kapłani, zakonnicy, kierownicy biur duszpasterskich, a także osoby świeckie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu, odpowiedzialne m.in. za rodzinę, komunikację, administrację finansową i edukację. Nie przybyli delegaci z Jemenu, ze względu na trwający konflikt, który dotknął tamtejszą wspólnotę chrześcijańską. Prace nie skończą się na spotkaniu w Abu Zabi, ale będą kontynuowane w poszczególnych parafiach wikariatu w nadchodzących miesiącach.
Wikariat Apostolski Arabii Południowej obejmuje Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Jemen, o łącznej powierzchni prawie miliona km. kwadratowych. Zgodnie z oficjalnymi statystykami, na prawie 43 miliony ludzi, mieszka tam niecały milion katolików. Zjednoczone Emiraty Arabskie były pierwszym krajem Zatoki Perskiej, który przyjął Papieża. Ponad 120 tys. wiernych wzięło udział w Mszy, której przewodniczył Franciszek.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.