Z terenu archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej, opolskiej oraz sosnowieckiej zjechali się do Rud członkowie istniejących przy parafiach kół misyjnych.
Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Pokornej przewodniczył abp Wiktor Skworc, a homilię wygłosił bp Andrzej Iwanecki. – Najważniejszym dziełem misyjnym jest modlitwa – mówił do zebranych w Rudach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
- Trzeba się modlić za misjonarzy, w intencji misji. Ta modlitwa jest ogromnie ważna. A jeżeli przybiera ona formę modlitwy różańcowej, to jest szczególnie miła Boga, bo wtedy razem z nami modli się Ta, która jest Pierwszą Misjonarką, Matka Jezusa Chrystusa – dodał.
Przypomniał również fragment nauczania św. Pawła, w którym podkreśla on, że to „Pan Bóg daje wzrost”. - Bo misje to nie tylko nasze, ludzkie działo. Dlatego bardzo ważna jest modlitwa i Boże błogosławieństwo - powiedział.
W homilii bp Iwanecki również podkreślał, że centrum działalności misyjnej to modlitwa. - Często bywa tak, że gdy myślimy o niedzieli misyjnej, to spotykamy się z misjonarzem, który akurat jest w Polsce. On przyjeżdża do parafii. Mówi homilię, pokazuje zdjęcia czy film. Przywozi rzeczy z Afryki czy Ameryki Południowej. Wierni kupują książki lub różańce. Po tym wszystkim misjonarz wyjeżdża i wszyscy w parafii uważają, że akcja misyjna zakończyła się sukcesem - powiedział. - A w istocie najważniejsza jest modlitwa. Jeżeli ta akcja misyjna zaowocuje modlitwą, to wtedy była sukcesem - dodał bp Iwanecki.
Po Eucharystii osoby szczególnie zaangażowane w Papieskie Dzieła Misyjne z archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej oraz opolskiej otrzymały specjalne dyplomy. - Są wśród nas takie osoby, które szczególnie poświęcają się dla misji. Poświęcają swój czas, nieraz kosztem rodziny, czy spotkań ze znajomymi - mówił ks. Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji katowickiej.
Zaangażowanie w Papieskie Dzieła Misyjne to również koła misyjne powstające przy parafiach. - Na spotkaniach modlimy się za misjonarzy, poznajemy kraje w których oni posługują - mówi Karolina z Przyszowic. - Czytamy też prasę misyjną, żeby wiedzieć co robią misjonarze - dodaje Filip, który wraz z innymi dziećmi przyjechał do Rud pod opieką s. Adrianny, jadwiżanki.
Zorganizowany w Rudach Metropolitalny Kongres Misyjny miał miejsce drugi raz. Zgromadził w sanktuarium Matki Bożej Pokornej ponad 600 osób z terenu górnośląskiej metropolii kościelnej oraz diecezji sosnowieckiej. Oprócz kongresu metropolitalnego w poszczególnych diecezjach co roku mają również miejsce kongresy diecezjalne.
Czytaj także: II Metropolitalny Kongres Misyjny w Rudach
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.