Diecezjalne obchody akcji "Kromka chleba dla sąsiada", Niedziela św. Franciszka i Eko Piknik - to wszystko odbyło się 22 września w Jaczowie.
Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.
Gość Zielonogórsko-Gorzowski Niedziela św. Franciszka w JaczowiePasterz diecezji w homilii odniósł się do encykliki papieża Franciszka Laudato Si'. – Encyklika bierze swój tytuł od wezwania św. Franciszka: "Laudato Si’, mi’ Signore", (Chwalę Ciebie, Panie), który w Pieśni słonecznej przypomina, że ziemia, nasz wspólny dom, "jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona" – mówił pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Zauważył również, że obecnie ta ziemia jest poniewierana i plądrowana, dlatego papież Franciszek zaprasza nas do "ekologicznego nawrócenia". – To znaczy, wzywa do "zmiany trasy", do uznania pilności i piękna wyzwania, które jawi się przed nami w obliczu "troski o wspólny dom". Równocześnie papież Franciszek przyznaje, że "dostrzegamy rosnącą wrażliwość na środowisko i troskę o przyrodę oraz szczere i pełne bólu obawy o to, co się dzieje z naszą planetą". Pozwala to na spoglądanie z nadzieją, która przenika całą encyklikę i wysyła wszystkim jasne i przesycone nadzieją przesłanie: "Ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu". W tej współpracy zawiera się także troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją – podkreślił biskup.
– Jedną z przyczyn kryzysu ekologicznego jest chciwość, na którą zwrócił uwagę prorok Amos z pierwszego czytania. Chęć zysku, chęć bogacenia się za wszelką cenę może prowadzić do niszczenia i degradacji przyrody, ale przede wszystkim drugiego człowieka – dodał.
Po Mszy odbył się Eko Piknik zorganizowany przez diecezjalną Caritas i parafię z Jaczowa. Był m.in. ekostoiska, porady dietetyka, warsztaty, strefa dla dzieci, łańcuch dobrych praktyk i strefa zdrowego jedzenia. – Wspólne świętowanie związane jest z nowym projektem ekologicznym Caritas Polska, w którym uczestniczy również nasza Caritas. Projekt ma podnieść świadomość i kształtować postawy ekologiczne – wyjaśnia Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas.
– Jednocześnie obchody Niedzieli św. Franciszka łączymy z akcją "Kromka chleba dla sąsiada", która kieruje naszą uwagę na samotnych, opuszczonych i potrzebujących, tych, którzy są blisko nas, szczególnie seniorów, ale i na tych, którzy na co dzień im pomagają, na ludzi skupionych wokół misji Caritas – dodaje.
W trakcie pikniku odbyła się akcja charytatywna wspierająca Schronisko Caritas dla Bezdomnych Mężczyzn w Żukowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.