„Dokument o braterstwie dla światowego pokoju i współistnienia zaprasza do intensywniejszej pracy, aby pojedynczy ludzie oraz różne wspólnoty przyswoiły sobie jego treść w przestrzeni rodziny, społeczeństwa, w miejscach pracy, aby nieść tam jego ducha, którego świat tak bardzo potrzebuje” - taką opinię wyraził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Angel Ayuso Guixot, który wziął udział w zakończonym wczoraj w Madrycie spotkaniu pod hasłem: „Pokój bez granic”.
Wydarzenie to zorganizowała Wspólnota św. Idziego wraz ze stołeczną archidiecezją. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego hierarcha wskazał na potrzebę poznania i zrozumienia fundamentów dokumentu podpisanego w lutym tego roku przez Papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Ahzar.
Ayuso Guixot – dokument powinien przekraczać granice
"Jak mówiłem już wiele razy, bardzo ważne jest, aby dokument ten przekraczał granice. Właśnie temat tego spotkania w Madrycie brzmiał: «Pokój bez granic». Nie powinno stawiać się granic, trzeba natomiast znaleźć drogi oraz sposoby aby to, co wydarzyło się historycznie w Abu Zabi było elementem, który pomoże każdej wspólnocie znaleźć szczegółowe rozwiązania ulepszające nasze społeczeństwo. Należy ofiarować oraz nieść ten balsam, który nie jest niczym innym, jak wnoszeniem więcej człowieczeństwa, braterstwa, pokoju oraz doskonaleniem współistnienia".
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego.
Taką hipotezę stawia francuski historyk katolicyzmu Martin Dumont.
Obiecał jeszcze w 2001 roku św. Janowi Pawłowi II ówczesny prezydent Ukrainy, Łeonid Kuczma.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.