Biskupi anglikańscy przestrzegają przed Brexitem bez umowy

Priorytetem powinien być taki sposób wyjścia z Unii, aby nie przyniósł szkód najsłabszym – przypominają biskupi.

Reklama

Biskupi anglikańscy wystosowali wspólny list otwarty, przedstawiając swoje stanowisko wobec możliwych skutków Brexitu dla obywateli Zjednoczonego Królestwa. Wskazują w nim na silny podział i rozbicie w społeczeństwie odnośnie do opuszczenia Unii Europejskiej oraz podkreślają w tym kontekście potrzebę pojednania narodowego. Wzywają równocześnie polityków do szczerości w sprawie kosztów, jakie spowoduje podjęcie tego kroku.

Hierarchowie wskazują, że jednostronne wyjście ze wspólnoty bez porozumienia będzie miało ogromny wpływ na życie wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii. Wyrażają szczególną obawę o możliwe konsekwencje Brexitu dla najmniej odpornych na wstrząsy gospodarcze. Zwracają uwagę na potrzebę zmiany tonu debaty publicznej, do której zakrada się język nienawiści i gróźb pod adresem posłów sprawujących swój mandat.

Skrytykowali także łatwość, z jaką przychodzi mówienie kłamstw oraz wprowadzanie w błąd odnośnie skutków Brexitu, a także lekceważenie brytyjskich instytucji demokratycznych w kwestii informowania społeczeństwa odnośnie kosztów wyborów politycznych. Biskupi obawiają się, że poczucie strachu, niepewności oraz marginalizacji w społeczeństwie, leżące w wielu przypadkach u postaw głosowania za wyjściem z Unii, po dokonaniu go nie zostanie uwzględnione. Ludzie biedni, obywatele UE w Wielkiej Brytanii oraz obywatele Wielkiej Brytanii w Europie powinni być wysłuchiwani oraz szanowani – uważają biskupi.

Wśród problemów najbardziej niepokojących biskupów jest przyszłość stosunków z Irlandią, która sama pozostaje krajem podzielonym. Granica z Irlandią nie jest jedynie politycznym reliktem z przeszłości, a pokój nie jest piłką, która leży wyłącznie po stronie Anglików. Niezbędny jest szacunek dla obaw po obu stronach granicy.

Hierarchowie wyrażają przekonanie, że opuszczenie UE w dniu 31 października pozostaje z jednej strony krokiem w stronę przywrócenia zaufania w respektowanie wyników referendum, ale z drugiej strony jest mało prawdopodobne, że doprowadzi ono do pojednania i pokoju w rozbitym kraju. Głównym jednak priorytetem powinien być taki sposób wyjścia z Unii, aby nie przyniósł szkód najsłabszym – przypominają biskupi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7