Burundi: Kościół odważnie przeciw etnicznym konfliktom

W Burundi zakończył się lokalny etap procesu beatyfikacyjnego 44 męczenników, ofiar bratobójczych walk między dwoma grupami etnicznymi Hutu i Tutsi.

Jest to wydarzenie o wielkim znaczeniu symbolicznym. Burundi nadal jest bowiem pogrążone w plemiennym konflikcie, tym razem trwa dyktatura Hutu, a przyszli błogosławieni to katolicy, którzy nie zgodzili się na postępowanie według logiki podziałów etnicznych.

Jak podkreśla ks. Claudio Marano, misjonarz od 30 lat posługujący w tym kraju, Kościół wykazał się w tym wielką odwagą. Wskazał bowiem na wciąż istniejący problem i zakwestionował oficjalną politykę państwa, która bazuje na podziałach etnicznych – mówi ks. Marano.

“Jest to pierwsza tak ważna decyzja ze strony miejscowego Kościoła. Tym samym wskazuje się na wciąż istniejący problem konfliktów etnicznych między Hutu i Tutsi, który od 60 lat pogrąża ten kraj w przemocy. Przemoc ta przybiera różną postać. Dyktatury raz Tutsi, raz Hutu. Zabójstwa, rzezie, wojna 13-letnia. Trwa to również dzisiaj w postaci dyktatury Hutu. W czasie wojny wymordowano pół miliona ludzi, w tym setki kapłanów, zakonnic i katechistów. Przykładem może być 40 seminarzystów zamordowanych w 1997 r., czyli w samym środku wojny, która trwała od 1993 do 2005 r. Żołnierze podzielili się wtedy na dwa etniczne ugrupowania. W tym wypadku chciano dać nauczkę miejscowemu biskupowi, którym był Tutsi. Żołnierze wtargnęli do seminarium, zgromadzili wszystkich alumnów, kazali im rozdzielić się według przynależności etnicznej. A kiedy się na to nie zgodzili zabili wszystkich 40.”

Ks. Marano przypomina, że sytuacja humanitarna w Burundi jest dziś katastrofalna. Kraj ten w 70 procentach żyje z pomocy zagranicznej. Natomiast kraje zachodnie, a także ONZ, nie tolerują aktualnej dyktatury Hutu i z tego względu praktycznie wycofały się z Burundi. „Pozostali jedynie Chińczycy i Rosjanie, których prawa człowieka nie obchodzą. (…) W konsekwencji co czwarty mieszkaniec Burundi umiera z głodu” – dodaje włoski misjonarz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7