Nominowani zostali: Tomasz Krzyżak, kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej”, Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna portalu Stacja 7 oraz Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24. Nazwisko Laureata „Śladu” 2019 poznamy w poniedziałek 17 czerwca.
Zgłoszenia kandydatów do Nagrody napłynęły z kilkunastu redakcji mediów krajowych i polonijnych. Kapituła Nagrody spośród 15 kandydatów nominowała trzy osoby.
Tomasz Krzyżak, publicysta, kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej” został nominowany za “niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej”.
Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna multimedialnego portalu Stacja7 oraz inicjatorka Akademii Dziennikarskiej – “za ciekawe przedstawianie obrazu współczesnego Kościoła i tematyki religijnej w internecie i mediach społecznościowych oraz za komunikatywny i pozbawiony emocji język dyskusji o sprawach wiary”.
Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24, ekspert spraw międzynarodowych i autor magazynu „Horyzont” emitowanego na antenie TVN24 – “za poszerzanie horyzontów myślowych Polaków na sprawy dziejące się poza naszymi granicami, promocję debaty publicznej wolnej od populizmu oraz osobistą postawę etyczną inspirującą od kilku dekad kolejne generacje dziennikarzy”.
Laureata Nagrody „Ślad” 2019 poznamy podczas Gali, która odbędzie się w poniedziałek 17 czerwca o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Kapituła Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka postanowiła w tym roku przyznać także Nagrodę Specjalną. Otrzyma ją śp. Piotr Pawłowski (1966–2018), działacz społeczny, założyciel i prezes Fundacji Integracja, wieloletni redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz portalu niepełnosprawni.pl.
Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak i ks. Andrzej Draguła.
Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.
W tym roku po raz pierwszy organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).