Episkopat Nikaragui: sama amnestia nie wystarcza, potrzeba demokracji

Episkopat Nikaragui z dużą dozą ostrożności przyjmuje wypuszczenie na wolność kolejnych więźniów politycznych zatrzymanych w tym kraju w czasie antyrządowych manifestacji. Przypomina, że amnestia musi być poparta chęcią przestrzegania wolności i praw obywateli.

Konflikt społeczny trwa w Nikaragui już od ponad roku. Prezydent Daniel Ortega, którego dymisji domaga się opozycja krwawo stłumił protest, wtrącając do więzienia setki manifestantów. Płynące ze społeczeństwa wezwanie do rozpisania wolnych i przejrzystych wyborów kwituje, jako próby zewnętrznej ingerencji w wewnętrzne sprawy tego środkowoamerykańskiego kraju. Powoli wywiązuje się jednak z podjętego przy okrągłym stole zobowiązanie do wypuszczenia na wolność więźniów politycznych. Właśnie zwolniono kolejnych 100 osób. Tym samym z więzień wyszło już ponad 550 osób skazanych przez sandynistowską władzę za „terroryzm i nawoływanie do nienawiści”, co w rzeczywistości oznaczało domaganie się wolnych wyborów i demokratycznych przemian.

Przywódca studenckiego protestu Edwin Carcache, który właśnie odzyskał wolność wyznaje, że w więzieniu był torturowany, odmawiano mu pożywienia i próbowano skłonić do współpracy z rządem. „Obecna ustawa o amnestii pokazuje, że wolność jest wciąż odległa. Głosi ona, że nie możemy brać udziału w «przestępstwach za które trafiliśmy za kratki», czyli w demokratycznych manifestacjach. To prawo jest nam gwarantowane konstytucyjnie i rząd nie może nam go odebrać” – podkreśla Edwin Carcache. Wzywa zarazem episkopat Nikaragui, by najbliższa niedziela była specjalnym dniem modlitwy za więźniów politycznych oraz o wolność i demokrację w Nikaragui. Opozycja dziękuje też nuncjuszowi apostolskiemu w tym kraju, którym jest Polak abp Waldemar Sommertag za wierne towarzyszenie prześladowanym opozycjonistom i upominanie się o ich prawa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7