Tak twierdzi abp Giovanni Ricchiuti, ordynariusz diecezji Altamura Gravina – Acquaviva delle Fonti na południu Włoch oraz przewodniczący włoskiej Pax Christi. On sam opowiada się za takim rozwiązaniem. Co więcej, jego zdaniem do kapłańskiej posługi powinni zostać przywróceni księża, którzy się ożenili.
„Uważam, że tak jak po drugim Synodzie o rodzinie Kościół uruchomił proces rozeznania w sprawie dopuszczania do Komunii osób rozwiedzionych, które zawarły drugi związek, tak samo byłoby dobrze, gdyby coś podobnego stało się z tymi kapłanami. Każdy przypadek trzeba rozważyć z osobna” – powiedział włoski arcybiskup.
Odnosząc się natomiast do Synodu Biskupów o Amazonii, z którym wiązane są nadzieje na dopuszczenie do święceń żonatych mężczyzn, abp Ricchiuti stwierdził, że opowiada się za powszechnym przyjęciem takiego rozwiązania. Jego zdaniem obok kapłanów żyjących w celibacie i całkowicie oddanych posłudze, mogliby też być księża na część etatu, którzy pomagaliby tam, gdzie brakuje powołań.
Włoski hierarcha przypomina, że o dobrowolnym celibacie była już mowa na Soborze Watykańskim II. Paweł VI zastrzegł tę kwestię dla siebie i dlatego niczego w tej sprawie nie uczyniono.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.