Prawa socjalne muszą być drogowskazem i kompasem

Prawa socjalne nie mogą być traktowane jako swoisty apel czy zachęta, ale muszą być dla instytucji rzeczywistym drogowskazem i kompasem – mówił Franciszek na audiencji dla uczestników panamerykańskiego spotkania sędziów w Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Watykanie.

Ojciec Święty skoncentrował się na paradoksie naszych czasów, kiedy to wzrasta liczba praw, ale słabnie ich przestrzeganie w praktyce. W sposób szczególny dotyczy to praw socjalnych.

System polityczno-gospodarczy musi gwarantować, że demokracja jest nie tylko nominalna, ale może być urzeczywistniona w konkretnych działaniach, które chronią godność wszystkich mieszkańców zgodnie z logiką dobra wspólnego, w imię solidarności i opcji preferencyjnej dla ubogich – mówił Papież. Franciszek obszernie odnosił się do wniosków wypracowanych na Światowym Spotkaniu Ruchów Ludowych w 2014 r. Przyznał, że niepokoi go, kiedy prawa społeczne uznaje się za przestarzałe, by w ten sposób usankcjonować panujące w świecie nierówności. Podkreślił, że nie ma demokracji, kiedy panuje głód, nie ma rozwoju i sprawiedliwości, kiedy panuje ubóstwo i nierówności.

Franciszek wystąpił też przeciwko wykorzystywaniu prawa dla destabilizacji politycznej czy geopolitycznej krajów. Chodzi tu o zjawisko tzw. „lawfare”, czyli wojny prawnej.

“Korzystam z tej okazji, aby wyrazić moje zaniepokojenie nową formą zewnętrznej interwencji w przestrzeń polityczną krajów, poprzez niewłaściwe stosowanie procedur prawnych i typologii sądowej. Taka «lawfare», wojna prawna, oprócz tego, że poważnie zagraża demokracji krajów, jest zazwyczaj używana, by osłabiać procesy polityczne i prowadzi do systematycznego naruszania praw socjalnych. Aby zagwarantować instytucjonalną sprawność państw, niezbędne jest wykrywanie i zwalczanie tego typu praktyk, wynikających z niewłaściwej działalności sądowniczej połączonej równolegle z kampaniami medialnymi.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7