W Sekretariacie KEP Polski odbyło się spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i KEP. Wziął w nim udział również nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe Episkopatu Polski, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyjaśnił, że Kościół katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, jednak od lat prowadzi z nią dialog. "Wzajemne relacje są bardzo istotne chociażby w kwestiach związanych z podejmowanymi inicjatywami ekumenicznymi" - powiedział biskup.
Wspólna Grupa Robocza Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego obraduje w Warszawie od 6 maja. Jej moderatorami są metropolita Trgoviste Nifon oraz arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. 7 maja członkowie Grupy Roboczej spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Episkopatu Polski. Obecny był również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.
Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontakty z Kościołem katolickim. Biskup Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej, wyrażając nadzieję, że "umożliwi to zaznajomienie się ze stanem dialogu ekumenicznego w Polsce".
"My w Polsce mamy wspaniałą tradycję tolerancji religijnej i dzisiaj ta współpraca jest potrzebna, zarówno jeśli chodzi o pielęgnowanie tradycji, wartości chrześcijańskich, jak i w celu integrowania społeczeństwa. Społeczeństwo, które jest czasami podzielone, potrzebuje kogoś, kto będzie pomagać wybudować mosty we wzajemnych relacjach. Takie jest nasze zadanie wynikające z Ewangelii. I myślę, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który jest takim najbardziej znanym momentem troski o wspólnotę, o bycie razem, będzie później owocował nowymi inicjatywami" - podkreślił bp Nitkiewicz.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).