Egipt: trwa oczekiwanie na legalizację kościołów katolickich

Legalizacja, która miała miejsce dotychczas, dotyczy kościołów prawosławnych oraz protestanckich.

Status prawny ponad 900 kościołów chrześcijańskich różnych wyznań w Egipcie został w ciągu ostatnich trzech lat uregulowany przez rząd. Chodzi o obiekty wybudowane na przestrzeni ostatnich lat bez państwowego pozwolenia. To bardzo ważna wiadomość w kontekście różnych przejawów przemocy wymierzonych przeciwko chrześcijańskim miejscom kultu ze strony ekstremistów islamskich.

Legalizacja, która miała miejsce dotychczas, dotyczy kościołów prawosławnych oraz protestanckich. Mówi o. Boulos Garas, sekretarz generalny Rady Kościołów Egiptu.

"Kościołowi katolickiemu nie wydano dotychczas żadnego pozwolenia. Mamy 120 kościołów i 20 domów zakonnych o nieuregulowanym statusie. Zostały skierowane do rządu prośby i znany adwokat koptyjsko-katolicki powiedział, że oczekujemy dobrej nowiny podczas Świąt Paschalnych – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Garas. - Można uznać generalnie, że w kościołach z tego powodu panuje klimat zadowolenia. Jednak uznanie ze strony rządu to nie wszystko. Przyjmijmy, że władze nie mają nic przeciwko budowie kościoła, ale grupy islamistów uznają to za przejaw agresji wymierzonej przeciwko nim. Podkładają ogień, zamykają Kościół, nie pozwalają ludziom do niego wejść".

Duchowny zauważył, że dokument podpisany ostatnio przez Papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Azhar posiada wielką wartość, ale dotyczy poziomu oficjalnego, liderów wspólnot, potrzeba dużo czasu, aby jego duch przeniknął do świadomości ludzi i ją przemienił.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9