“Wszystkie idee uczepione chmur są jednakowo szlachetne Problem zaczyna się wtedy, gdy trzeba je przepuścić przez siebie i zamienić w czyn.”
Po co do tego wracać? Takie pytanie może pojawić się w związku z najnowszą publikacją tekstów ks. Józefa Tischnera, zebranych w książce “Kot pilnujący myszy”. Dopisek mówi: nieznane teksty. Ściśle rzecz biorąc, nie tyle nieznane, bo wszystkie były publikowane, co niezebrane dotychczas w formie książkowej. “Kot pilnujący myszy” to teksty publicystyczne, powstałe w latach 80. i 90. XX w. Niektóre – jak pierwszy o tytule “Kłamstwo polityczne” publikowane są w wersjach niemal dziś niedostępnych, bo wydanych w drugim obiegu. Inne – zwłaszcza późniejsze – to zapis polemik w konkretnych, szczególowych kwestiach. Kwestiach, które emocje budziły... dawno. Po co do tego wracać?
A jednak warto, nawet jeśli komunizm oficjalnie zakończył się w tym kraju wiele lat temu. Warto, bo z jego skutkami i ze skutkami podejmowanych wówczas przez poszczególnych ludzi decyzji mamy do czynienia do dzisiaj. Nierzadko zapewne nie rozumiejąc, skąd to się ludziom wzięło i “dlaczego tak”.
Komunizm i rewolucja to nie tylko fakt, to przede wszystkim pewien sposób myślenia, który nigdy nie został jasno wypowiedziany, ujęty w algorytm, ale ciągle działa w “zarażonych” nim ludziach. Na czym polega? Zaletą tekstów sprzed lat jest to, że są wolne od sugerowania współczesnych analogii. A jednocześnie mnie nasuwają się one same.
Jak oceniać idee? “Chodzi nie tylko o to, czym idee są 'jako takie', ale o to, co robią z ludźmi, którzy w nie uwierzyli – pisze ks. Tischner. I dalej: “Wszystkie idee uczepione chmur są jednakowo szlachetne Problem zaczyna się wtedy, gdy trzeba je przepuścić przez siebie i zamienić w czyn.” Jak zatem rozpoznać wartość idei? Po jej 'smaku'...
To tylko niektóre wątki poruszone w opublikowanych tekstach. Warto do nich sięgnąć, przemyśleć. Mogą pomóc zrozumieć nasze “dziś”.
ks. Józef Tischner: “Kot pilnujący myszy” Wydawnictwo ZNAK
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
We wrześniu 1999 roku ks. Józef Tischner otrzymał z rąk prezydenta odznaczenie państwowe. Jakie?
Odpowiedź: Order Orła Białego
.Książki wylosowały:
Gratulujemy! Z laureatkami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).