Abp Pizzaballa: Wielki Post jest znakiem sakramentalnym nawrócenia

Nie jest on naszym dziełem, ani naszym wymysłem: w tych dniach staje przed nami Chrystus wychodzący na nasze pustynie, aby podjąć nasze pokusy i włączyć nas w swoje zwycięstwo, byśmy mogli ciągle na nowo uczestniczyć razem z Nim w tryumfie paschalnym nad grzechem i śmiercią – napisał w swoim orędziu na ten czas administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

Abp Pierbattista Pizzaballa podkreślił, że Kościół nie przestaje nazywać Wielkiego Postu oraz Paschy „sakramentem”, aby przypomnieć, że tu i teraz sam Jezus, w mocy Duch Świętego oraz w posłuszeństwie naszej wierze, staje obok nas, aby przemierzać z nami drogę pustyni, aż dojdziemy do ogrodu Paschy, naprzeciw Jego i naszych grobów, wyzwoleni ostatecznie z wszelkiego niepokoju i cierpienia śmierci.

Włoski franciszkanin wskazuje na dar oraz zadania Wielkiego Postu: podjąć wyzwanie pustyni, zmierzyć się z jałowością naszego życia oraz naszych działań, także tych duszpasterskich, bez popadania w pokusy szybkich i cudownych rozwiązań, kompromisów, braku ufności, lub jeszcze gorzej - w grzech. Trzeba z nadzieją ufać, jak Jezus, w miłość Ojca oraz w piękno Królestwa Bożego. Chrystus na pustyni, pośród prób, zniechęcenia, nieufności tchnął moc Ducha obiecaną każdemu, kto na Nim polega oraz zawierza Słowu Boga.

W obecnym czasie, kiedy nasze Kościoły i wspólnoty są tak doświadczane – podkreśla abp Pizzaballa, - że przypominają wielkopostną pustynię, można świętować w duchu i prawdzie sakrament wielkopostny, jeśli otworzymy się na słuchanie Słowa Bożego, będziemy pościli od egoizmu, indywidualizmu oraz braku ufności, jeśli przygarniemy ubogiego i potrzebującego pośród naszego życia. Zachęcił także do wyzwolenia się z wszelkiej fałszywej pewności poprzez stawanie się dyspozycyjnymi do dawania i dzielenia się. Wtedy nasza droga wiodąca do Paschy stanie sie owocna, a nasze życie odrodzi się dzięki ofierze z siebie.

Niech Duch Święty, który wzywa Chrystusa i nas samych na pustynię świata, aby poprzez naszą wiarę została przemieniona w ogród oświeci nas, towarzyszy nam oraz otworzy na nowość egzystencji paschalnej – kończy włoski duchowny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7