Do bierzmowania ze smartfonem

PentecostApp to aplikacja na smartfony, która ma ułatwić kontakt księży z kandydatami do bierzmowania, a samym kandydatom podsunąć m.in. cytaty z Biblii czy sylwetki świętych.

Reklama

Oprócz fragmentów Pisma Świętego i biogramów potencjalnych patronów w aplikacji znalazły się także teksty modlitw i rachunek sumienia. Są też katolickie memy.

Od zapisów do patronów

Uruchomiona jesienią zeszłego roku aplikacja zdała już pierwsze poważne egzaminy. W krakowskiej parafii św. Brata Alberta w ten sposób przeprowadzono zapisy kandydatów do bierzmowania i ich rejestrację do małych grup formacyjnych. Wystarczy założyć konto parafii, a następnie grupy bierzmowanych. Taka grupa będzie widoczna dla tych kandydatów, którzy pobiorą aplikację i zarejestrują się w systemie. Kiedy do niej dołączą, prowadzący spotkania zobaczy ich na liście, a oni będą mogli otrzymywać od niego wiadomości prosto na swój telefon. – Animatorzy mogą wysyłać przypomnienia o spotkaniach, zapowiadać ich tematy czy podsuwać inspirujące cytaty. Jeden z księży w ten sposób przesyłał młodzieży krótkie rozważania adwentowe – wylicza Krzysztof Płachno, pomysłodawca PentecostApp, który jako animator Ruchu Światło–Życie prowadzi jedną z małych grup kandydatów do bierzmowania.

Na informacje od księdza nie można odpowiedzieć – on jednak widzi w systemie, kto już otworzył wiadomość. Dla ks. Jacka Bernacika, jednego z użytkowników aplikacji, wielką zaletą jest właśnie możliwość szybkiej komunikacji z kandydatami do bierzmowania. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy spotkanie trzeba w ostatniej chwili przesunąć lub odwołać. – W czasie kolędy uczniowie bardzo chwalili też sylwetki patronów dnia. Nie spotkałem się wcześniej z tak dobrą formą oczytywania się w życiorysach świętych – mówi ks. Jacek. – Dzięki temu jest szansa, że przed bierzmowaniem młodzi ludzie świadomie wybiorą patrona, a nie po prostu fajne imię – dodaje.

Co prawda do korzystania z aplikacji każdy z bierzmowanych musi mieć smartfona, ale – jak przekonuje Krzysztof Płachno – nie ma z tym problemu. – Jeszcze trzy lata temu mogłoby być inaczej, pięć lat temu byłaby to technologiczna nowinka, ale dziś to żaden kłopot. Przecież właściwie każdy nastolatek swobodnie korzysta ze smartfona – mówi. Ksiądz Bernacik dodaje, że na początku w jego grupie aplikację zainstalowało 60–70 proc. uczestników. Pozostałym trzeba było o tym przypominać, niektórych zachęcić.

Miesiąc na zastanowienie

Pomysł aplikacji Pentecost zrodził się po sukcesie internetowej akcji Rekoprayer. Była to strona, na której można było zadeklarować modlitwę za poszczególne turnusy rekolekcji oazowych w archidiecezji krakowskiej. Do wyboru były cztery różne „pakiety” – od krótkiego westchnienia w modlitwie, przez codzienne odmawianie np. dziesiątki Różańca, po pakiet „freestyle”, czyli bez konkretnego planu. – Te pakiety okazały się główną atrakcją – wspomina Krzysztof Płachno. Akcją zainteresowały się też media. – Wtedy zobaczyłem, że niewielkim wysiłkiem – nad tamtą stroną pracowałem jakiś tydzień – można zrobić coś, co spodoba się ludziom i będzie pożyteczne.

Wybór padł na aplikację dla kandydatów do bierzmowania. Był czerwiec, nie było więc czasu, by przed nowym rokiem szkolnym przygotować komplet interaktywnych materiałów formacyjnych. Pierwszym krokiem miała więc być aplikacja do kontaktu z grupą. – Zanim zacząłem pisać program, poświeciłem miesiąc na pytanie znajomych, czy to w ogóle ma sens – wspomina Krzysztof Płachno. – Podczas wyjazdu na Erasmusa do Włoch uczestniczyłem w zajęciach poświęconych start-upom. Tam do znudzenia powtarzano nam zasadę „fail fast” – to znaczy: jeśli pomysł jest kiepski, to lepiej, żeby upadł jak najwcześniej – dodaje. Konsultacje wypadły jednak pomyślnie. Jedni reagowali bardzo entuzjastycznie, inni mniej, ale nikt nie powiedział, że idea ta nie ma sensu. – Nie mówili tego z sympatii do mnie, bo niektórzy zwracali też uwagę na słabe strony – mówi pomysłodawca. Jesienią 2018 roku, dzięki pomocy kolegi ze studiów, znajomych z oazy oraz księdza ze swojej parafii Krzysztof przygotował aplikację. Dziś jest w niej zarejestrowanych 2800 użytkowników (a z niektórych funkcji można korzystać bez rejestracji). Swoje konta mają 164 parafie z 32 diecezji. Aktywnie używanych jest jednak 10–15 proc. z nich.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7