Papież do urzędników skarbowych.
Sądownictwo stanowi niezbędną służbę sprawiedliwości zorientowaną na dobro wspólne. Państwo poprzez różne swoje organy jest powołane do bycia obrońcą naturalnych praw człowieka, których uznanie jest warunkiem istnienia państwa prawa – powiedział Papież podczas spotkania z przedstawicielami włoskiego Trybunału Obrachunkowego. Podziękował im za codzienną służbę społeczeństwu oraz wezwał, aby zawsze przestrzegali przejrzystości i szlachetności, sprzyjając budowaniu relacji pomiędzy obywatelem i różnymi instytucjami państwa.
Ojciec Święty podkreślił, że dobro osoby ludzkiej, rozumiane w jej wymiarze relacyjnym oraz wspólnotowym, powinno stanowić podstawowe kryterium dla wszystkich organów i programów narodu. To jest także podstawowa zasada, aby spełniać z mądrością delikatną misję urzędników skarbowych. Wymaga ona nie tylko wysokiego profesjonalizmu i specjalizacji, ale przede wszystkim dobrze uformowanego sumienia, silnego poczucia sprawiedliwości, hojnego zaangażowania na rzecz instytucji oraz wspólnoty.
Papież – korupcja jest rakiem w ciele społeczeństwa
"Kontrola wydatków hamuje pokusę obecną w życiu tych, którzy są zaangażowani w politykę oraz w administrację, obracając finansami w sposób nieroztropny w celu zdobywania popularności oraz pozyskania wyborców – mówił Ojciec Święty. – Urzędnicy skarbowi odgrywają szczególną rolę w nieustannej walce z korupcją. To jest jedna z wielkich plag rozrywających tkankę społeczną, ponieważ wyrządza ogromne szkody w sferze etycznej i ekonomicznej, stwarzając ułudę szybkich i łatwych zysków. W rzeczywistości jednak zubaża wszystkich, odbiera zaufanie, przejrzystość oraz wiarygodność całemu systemowi. Korupcja poniża godność jednostki oraz rozbija wszystkie dobre i piękne ideały. Społeczeństwo w swojej całości jest wezwane, aby zaangażować się konkretnie w walkę z rakiem korupcji w jej wielu formach".
Papież wezwał włoskich urzędników skarbowych, aby z pogodą ducha oraz powagą spełniali swój urząd. Spełnia on podstawą rolę w koordynowaniu i zarządzaniu finansami publicznymi. Zachęcił, aby zawsze mieli poczucie służby oraz byli w społeczeństwie świadkami wzrostu kultury praworządności. Papież życzył też obecnym, aby w czasie Wielkiego Postu skierowali spojrzenie na Chrystusa, Mistrza i świadka prawdy oraz sprawiedliwości.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.