Czy wiara ma przyszłość?

wydawnictwowam.pl Joseph Ratzinger: "Przyszłość wiary. Refleksje teologiczne". Wydawnictwo WAM

Skąd biorą się problemy wiary w dzisiejszym świecie, czy w ogóle jest dziś człowiekowi potrzebna i wiara i Kościół, i w końcu: jaki Kościół ma rację bytu?

"Jasne jest w końcu i to, że nie możemy uniknąć pytania, czy w zasadniczo zmienionej sytuacji człowieka wiara ma w ogóle jeszcze jakąś funkcję, czy też musi zostać zaliczone do tych zjawisk, dla których dzisiaj nie ma już miejsca."

Pytanie to postawił w Radiu Bawarskim w grudniu 1969 roku nie kto inny, tylko późniejszy papież, wówczas ks. Joseph Ratzinger. Jego pięć radiowych wykładów, wygłoszonych na przełomie roku 1969 i 1970, wydało właśnie w formie książkowej wydawnictwo WAM. Niewielka publikacja nosi tytuł "Przyszłość wiary. Refleksje teologiczne".

Czy coś, co powstało blisko pół wieku temu, może być aktualne? Zdecydowanie tak. Zawsze aktualna będzie zawarta w pierwszych rozdziałach opowieść o tym, czym jest wiara i czym jest chrześcijaństwo. To konieczne wprowadzenie, by przejść do podstawowego pytania: skąd biorą się problemy wiary w dzisiejszym świecie, czy w ogóle jest dziś człowiekowi potrzebna i wiara i Kościół, i w końcu: jaki Kościół ma rację bytu, a jaki sam upadnie?

Książka dla wierzącego i zaangażowanego, ale i dla agnostyka czy ateisty, jeśli chciałby wiedzieć więcej. Co ważne: niekoniecznie dla teologa. Tekst nie jest trudny w lekturze i z pewnością jego czytanie nie wymaga słownika, znajdziemy w nim natomiast odwołania do literatury i filozofii. "Muszę przyznać, że związek nauki o usprawiedliwieniu z obietnicą przyszłości odsłonił mi się wyraźnie dopiero przy lekturze Upadku Alberta Camusa" - pisze Joseph Ratzinger,wówczas profesor Uniwersytetu w Ratyzbonie. Dlaczego? Nie będę zdradzać tajemnic, zapraszam do sięgnięcia po książkę.

Przez ostatnie pięćdziesiąt lat świat poszedł znacznie dalej. Wiele zjawisk uległo pogłębieniu. Możemy już obserwować pewne kontrreakcje, zarówno w świecie świeckim, jak i w Kościele. Pojawia się nurt powrotu do przeszłości, popularny staje się fundamentalizm. Diagnoza Ratzingera jasno pokazuje jego korzenie. Ale zarazem mówi: nie tędy droga.

Jaki będzie Kościół przyszłości? Czy jest jeszcze nadzieja? Zdaniem przyszłego papieża "rozkwitnie na nowo i będzie ojczyzną, która daje ludziom życie i nadzieję sięgającą poza granice śmierci." Czyli: będzie sobą.

Joseph Ratzinger: "Przyszłość wiary. Refleksje teologiczne". Wydawnictwo WAM.

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jaka była dewiza biskupia Josepha Ratzingera?

Odpowiedzi prosimy przysyłać na adres konkurs@wiara.pl do północy z wtorku na środę (19/20.03). W środę wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy trzy egzemplarze książki. Prosimy o podanie danych umożliwiających przesłanie nagrody pocztą.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6