Skąd biorą się problemy wiary w dzisiejszym świecie, czy w ogóle jest dziś człowiekowi potrzebna i wiara i Kościół, i w końcu: jaki Kościół ma rację bytu?
"Jasne jest w końcu i to, że nie możemy uniknąć pytania, czy w zasadniczo zmienionej sytuacji człowieka wiara ma w ogóle jeszcze jakąś funkcję, czy też musi zostać zaliczone do tych zjawisk, dla których dzisiaj nie ma już miejsca."
Pytanie to postawił w Radiu Bawarskim w grudniu 1969 roku nie kto inny, tylko późniejszy papież, wówczas ks. Joseph Ratzinger. Jego pięć radiowych wykładów, wygłoszonych na przełomie roku 1969 i 1970, wydało właśnie w formie książkowej wydawnictwo WAM. Niewielka publikacja nosi tytuł "Przyszłość wiary. Refleksje teologiczne".
Czy coś, co powstało blisko pół wieku temu, może być aktualne? Zdecydowanie tak. Zawsze aktualna będzie zawarta w pierwszych rozdziałach opowieść o tym, czym jest wiara i czym jest chrześcijaństwo. To konieczne wprowadzenie, by przejść do podstawowego pytania: skąd biorą się problemy wiary w dzisiejszym świecie, czy w ogóle jest dziś człowiekowi potrzebna i wiara i Kościół, i w końcu: jaki Kościół ma rację bytu, a jaki sam upadnie?
Książka dla wierzącego i zaangażowanego, ale i dla agnostyka czy ateisty, jeśli chciałby wiedzieć więcej. Co ważne: niekoniecznie dla teologa. Tekst nie jest trudny w lekturze i z pewnością jego czytanie nie wymaga słownika, znajdziemy w nim natomiast odwołania do literatury i filozofii. "Muszę przyznać, że związek nauki o usprawiedliwieniu z obietnicą przyszłości odsłonił mi się wyraźnie dopiero przy lekturze Upadku Alberta Camusa" - pisze Joseph Ratzinger,wówczas profesor Uniwersytetu w Ratyzbonie. Dlaczego? Nie będę zdradzać tajemnic, zapraszam do sięgnięcia po książkę.
Przez ostatnie pięćdziesiąt lat świat poszedł znacznie dalej. Wiele zjawisk uległo pogłębieniu. Możemy już obserwować pewne kontrreakcje, zarówno w świecie świeckim, jak i w Kościele. Pojawia się nurt powrotu do przeszłości, popularny staje się fundamentalizm. Diagnoza Ratzingera jasno pokazuje jego korzenie. Ale zarazem mówi: nie tędy droga.
Jaki będzie Kościół przyszłości? Czy jest jeszcze nadzieja? Zdaniem przyszłego papieża "rozkwitnie na nowo i będzie ojczyzną, która daje ludziom życie i nadzieję sięgającą poza granice śmierci." Czyli: będzie sobą.
Joseph Ratzinger: "Przyszłość wiary. Refleksje teologiczne". Wydawnictwo WAM.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Jaka była dewiza biskupia Josepha Ratzingera?
Odpowiedź: Cooperatores veritatis (Współpracownicy prawdy)
Książki wylosowały:
Gratulujemy! Z laureatkami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.