Jak wierzyć w Kościół, jak Kościół kochać? Cóż, łatwo nie jest i nie będzie. Ale nikt przecież nie obiecywał, że będzie łatwo, a już na pewno nie Jezus Chrystus.
Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół - mówimy w wyznaniu wiary. Wierzę w Kościół... to znaczy? Wierzę w Kościół, który jest święty. Jeszcze lepiej! A to wszystko, co widać na co dzień, o czym można usłyszeć? A grzechy ludzi Kościoła, nawet tych zajmujących miejsca na świecznikach? Kilka dni temu ogłoszono przeniesienie do stanu świeckiego amerykańskiego - byłego już - kardynała. Wśród przestępstw, które popełnił było wykorzystywanie seksualne małoletnich i dorosłych, dokonane przy nadużyciu władzy, którą posiadał, ale także przestępstwo solicytacji - namawiania do grzechu przeciw VI przykazaniu podczas sakramentu pokuty. Ale po co szukać tak daleko: nie wystarczy się rozejrzeć wokół siebie? Nie wystarczy popatrzeć na siebie? Gdzie ta świętość?
O tym, czym jest Kościół, skąd się wziął, dlaczego jest taki jaki jest, w co wierzymy, i jak sobie poradzić z grzesznością ludzi Kościoła mówi w najnowszej książce "Kościół - niełatwa miłość" ks. Grzegorz Strzelczyk. Napisana prostym językiem, porządkuje nasze myślenie o Kościele. Nie skupia się na problemach, także tych generowanych przez grzech ludzi Kościoła, ale ich nie unika. Jak wierzyć w Kościół, jak Kościół kochać? Cóż, łatwo nie jest i nie będzie. Ale nikt przecież nie obiecywał, że będzie łatwo, a już na pewno nie Jezus Chrystus.
Dlaczego wierzyć? Dlaczego kochać? Czy warto?
Zapraszam do lektury.
ks. Grzegorz Strzelczyk: "Kościół - niełatwa miłość". Wydawnictwo WAM
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Po wniebowstąpieniu Jezusa, jeszcze przed dniem Pięćdziesiątnicy, apostołowie zdecydowali o uzupełnieniu grona Dwunastu. Przed apostołami postawiono dwóch. Los padł na Macieja. Jak brzmiało imię tego, który do grona Dwunastu włączony nie został?
Odpowiedź: Józef, zwany Barnabą (Barsabą), który miał przydomek Justus
Książki wylosowali:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).