"Młodzi Polacy, którzy polecieli na ŚDM, są ambasadorami Polski"

Światowe Dni Młodzieży to doświadczenie wiary, żywego, młodego Kościoła. 3,5 tys. młodych Polaków, którzy polecieli na ŚDM, pełni rolę ambasadorów Polski wobec rówieśników z całego świata - powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk.

Reklama

Jak poinformował bp Solarczyk, tematem przewodnim ŚDM w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". "Słowa te zaproponował papież Franciszek. To zaproszenie dla młodych, by stali się tak oddanymi Bogu, jak Maryja" - podkreślił.

Zaznaczył, że przed rozpoczęciem głównych uroczystości - od 17 do 21 stycznia - odbędą się tzw. Dni w Diecezjach. Młodzi będą w tym czasie mieszkać u panamskich rodzin i brać udział w wydarzeniach organizowanych przez lokalne parafie i wspólnoty. "To czas poznawania lokalnej kultury i ludzi, ale też doświadczenia powszechności Kościoła" - ocenił bp Solarczyk.

Hierarcha wyjaśnił, że po zakończeniu Dni w Diecezjach pielgrzymi udadzą się autokarami do Panama City, gdzie rozpoczną się centralne uroczystości. "To czas uczestnictwa w katechezach, mszach św., spotkaniach w grupach i na koniec - spotkania z papieżem Franciszkiem" - powiedział.

"Dla młodych ŚDM to niesamowite przeżycie - doświadczenie wiary, żywego, młodego Kościoła. To także spotkanie z rówieśnikami z całego świata, czas nawiązywania przyjaźni, a czasem nawet miłości. W ostatnich dniach uczestniczyłem w ślubie osób, które poznały się na ŚDM w Krakowie w 2016 r. Ten czas naprawdę pięknie owocuje w życiu uczestników" - ocenił bp Solarczyk.

Zdaniem hierarchy, ŚDM to nie jednorazowe, trwające kilka dni wydarzenie. "Ono ma swoją kontynuację chociażby w czasie Niedzieli Palmowej, która w Kościele katolickim jest Światowym Dniem Młodych. Tego dnia we wszystkich diecezjach organizowane są lokalne spotkania młodzieży, do której papież kieruje specjalne orędzie, wyznaczające kierunki duszpasterskiej pracy na kolejne miesiące" - zaznaczył. Przypomniał, że każdy Kościół lokalny organizuje także własne wydarzenia kierowane do młodych - w Polsce są to m.in. coroczne spotkania w czerwcu na Lednicy.

Hierarcha podkreślił, że 3,5 tys. młodych Polaków, którzy biorą udział w ŚDM, pełni rolę ambasadorów Polski wobec rówieśników z całego świata. "Podczas ŚDM w Krakowie w taki właśnie sposób odbieraliśmy tych, którzy do nas przyjechali, poznawali naszą kulturę, ale i pokazywali nam siebie: to, jak żyją i jak wierzą. Oczywiste jest, że teraz my chcemy mówić o polskości, o naszej historii, zwłaszcza że dopiero co świętowaliśmy 100-lecie niepodległości" - podkreślił bp Solarczyk.

Dodał, że w obchodach ŚDM znajdzie się wiele polskich akcentów. Jednym z nich będzie spotkanie 23 stycznia wszystkich grup z Polski z osobami, które przypłyną na ŚDM żaglowcem "Dar młodzieży". Spotkanie rozpocznie msza św. o godz. 18 w Centrum Handlowym Albrook w Panama City, której przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Po mszy uczestnicy wezmą udział w koncercie ewangelizacyjnym w trzech językach.

Przypomniał, że każdy uczestnik będzie wyposażony w pakiet pielgrzyma, w którym otrzyma chustę, kapelusz, wachlarz, plecak i nerkę na biodra - wszystko w narodowych barwach. Dodatkowo każdy otrzyma przekazaną przez prezydenta RP polską flagę, biało-czerwony magnes na lodówkę i kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej. "Młodzi przekażą te gadżety rodzinom, u których będą mieszkać, by przypominały im Polskę po zakończeniu ŚDM" - wyjaśnił.

Osoby, które pozostaną w Polsce, ale będą chciały duchowo włączyć się w ŚDM, będą mogły to zrobić w swoich diecezjach. "Ci, którzy pojechali do Panamy, byli często reprezentantami swoich wspólnot czy parafii, których członkowie bardzo się zaangażowali w przygotowania do ŚDM. Nie wyobrażam sobie, żeby ci, którzy pozostali w kraju nie zorganizowali w tym czasie wydarzeń nawiązujących do spotkania młodych" - ocenił bp Solarczyk. Dodał, że tego typu wydarzenia odbędą się co najmniej w 14 miastach w Polsce m.in. w Gdańsku, Gdyni, Licheniu, Kaliszu, Lublinie, Krakowie i w Częstochowie. Przypomniał, że warszawskie spotkanie odbędzie się 27 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama