Trzeba powrócić do etyki seksualnej, obecnej w teologii ciała

Kard. Brandmüller ponownie udzielił wywiadu. Tym razem agencji CNA.

Pierwszą odpowiedzią na seksualne skandale w Kościele musi być przyjęcie i pogłębienie podstaw etyki seksualnej, a w szczególności teologii ciała św. Jana Pawła II – uważa kard. Walter Brandmüller w nowym wywiadzie dla agencji CNA. Wieloletni szef Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych reaguje ma medialną burzę, jaką wywołała jego niedawna rozmowa z agencją DPA.

Niemiecki kardynał zwrócił bowiem uwagę na związek pomiędzy homoseksualizmem a wykorzystywaniem nieletnich w Kościele. Powołując się na oficjalne dane zauważył, że ponad 80 proc. przypadków nadużyć dotyczy nie dzieci, ale męskiej młodzieży. Kard. Brandmüller ponownie przytoczył te dane, podkreślając jednak, że nie ma to nic wspólnego z homofobią.

Zaznaczył on zarazem, że Kościół nie powinien się obawiać większego rygoru w doborze kandydatów do kapłaństwa. Podstawą w selekcji i formacji przyszłych kapłanów powinno być doktrynalne nauczanie św. Jana Pawła II. Kard. Brandmüller zapewnia, że większe wymagania nie zniechęcą młodych do kapłaństwa. Wskazuje w tym kontekście na seminaria wspólnot tradycjonalistycznych, które nie cierpią na brak powołań.

Były szef watykańskiej dykasterii podkreśla też, że głównym skandalem jest upodobnienie się Kościoła do świata. Przypomina, że Benedykt XVI ostrzegał już przed tym podczas swej podróży do Niemiec w 2011 r., kiedy to wzywał katolików do bardziej zdecydowanego „odświatowienia”, zdystansowania się wobec tego świata. Niemiecki kardynał krytycznie odniósł się również do swego rodzimego środowiska. Stwierdził, że jest to żenujące, kiedy potężny pod względem finansowym, lecz upadający pod względem duchowym Kościół w Niemczech rości sobie prawo do pouczania swych uboższych braci w regionach, gdzie doświadcza on duchowego dynamizmu i wzrostu, czyli we wschodniej i północnej Europie oraz w Afryce i Azji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • robak
  11.01.2019 12:33
  cyt( Stwierdził, że jest to żenujące, kiedy potężny pod względem finansowym, lecz upadający pod względem duchowym Kościół w Niemczech rości sobie prawo do pouczania swych uboższych braci w regionach, gdzie doświadcza on duchowego dynamizmu i wzrostu, czyli we wschodniej i północnej Europie oraz w Afryce i Azji.) - to są właśnie słowa oddające prawdę . pozdrawiam
 • Fr
  11.01.2019 17:20
  Nie ma czegoś takiego jak homofobia. Szkoda, że przedstawiciel Kościoła użył takich słów. Niechęć i obrzydzenie wobec grzechu powinno być normą!
 • Czloax
  12.01.2019 01:00
  Dystans do świata jest OK. Pouczajacy upadli bogacze przypominają mi słowa Apokalipsy do jednego z Kościołów 17 Ty bowiem mówisz: "Jestem bogaty", i "wzbogaciłem się", i "niczego mi nie potrzeba",
  a nie wiesz, że to ty jesteś nieszczęsny i godzien litości,
  i biedny i ślepy, i nagi.
 • Ktos
  31.01.2019 13:13
  Szczęść Boże. Grzech zawsze będzie grzechem i nie można go NIGDY popierać u NIKOGO, od potępiania jest Bóg a my możemy się tylko modlić o nawrócenie grzeszników i im tłumaczyć dlaczego jest zły w oczach Boga i ze z każdej choroby grzechu nawet tak trudna jak homozycie, alkoholizm itd zawsze można wyjść o ile się chce , rozumie, ze to choroba a nie taka uroda i zwróci się do Boga o pomoc bezpośrednio lub ze wsparciem pośredników duchownych np egzorcysty, innych, po prostu ludzi wierzących którzy się będą za ta osobę modlić albowiem DLA BOGA NIE MA NIC NIEMOŻLIWEGO a tylko PRAWDA WAS WYZWOLI
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6