Migracja jest prawem każdego człowieka. Wtedy gdy jest dobrowolna, bezpieczna, uporządkowana, uregulowana oraz dobrze zarządzana przyczynia się do postępu ludzkości i ubogacenia kulturowego – stwierdził abp Bernardito Auza na konferencji na temat migracji zorganizowanej przez Uniwersytet w Yale, w Stanach Zjednoczonych.
Stały Obeserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ zaznaczył, że migracja stanowi naturalną ludzką odpowiedź na kryzys. Jest wyrazem pragnienia każdego człowieka do poszukiwania szczęścia, wolności, większych możliwości oraz warunków do lepszego życia. Przypomniał, że Stolica Apostolska wniosła wkład w opracowanie przez ONZ „Globalnego Porozumienia”, podpisanego przez 193 kraje świata. Dotyczy to szczególnie artykułu 13. wskazującego na potrzebę zapewnienia wspólnotom i indywidualnym osobom życia w bezpieczeństwie i godności w swoich krajach. W Globalnym Porozumieniu powtarza się w nim stwierdzenie, że migracja nie powinna być aktem desperacji oraz że należy zapewnić poszanowanie praw podstawowych migrantów, niezależnie od ich statusu.
Migracja jest zjawiskiem globalnym, dlatego odpowiedź na ten problem powinna być również globalna. Polega ona na dzieleniu odpowidzialności – podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Szanując prawa pojedyńczych krajów do kształtowania własnej polityki oraz uwzględniając zobowiązania prawa międzynarodowego, Stolica Apostolska uważa, że należy zapewnić, aby migracje były bezpieczne, uporządkowane oraz sprawne. Abp Auza przypomniał, że troska o migrantów i uchodźców jest nakazem płynącym z wiary.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.