Kard. Nichols o synodzie: tu nie ma miejsca na udawanie

Jedną z rzeczy, które bardzo mnie poruszyły, jest realizm prowadzonych dyskusji. I jest to realizm, który został zainicjowany, czy też sprowokowany wskutek skandali nadużyć wobec młodych ludzi w Kościele. Zatem nie ma tu żadnego udawania - mówi o obradach Synodu Biskupów prymas Anglii kard. Vincent Nichols.

Reklama

W komentarzu opublikowanym w mediach Katolickiej Konferencji Biskupów Anglii i Walii, prymas Anglii i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Vincent Nichols podkreśla, że trwające dyskusje są inspirujące i poruszają szczerością. 

- Według mnie już teraz można dostrzec wspaniałe wzory i bogactwo, które się z niego wyłania. W ciągu tych dwóch dni wysłuchaliśmy wspaniałych wystąpień, pełnych energii i życia, czasem pełnych złości i pełnych nadziei. Jedną z rzeczy, które bardzo mnie poruszyły, jest realizm prowadzonych dyskusji. I jest to realizm, który został zainicjowany, czy też sprowokowany wskutek skandali nadużyć wobec młodych ludzi w Kościele - mówi hierarcha. Jak dodaje, ów realizm inspiruje do konkretnych postaw i reakcji.

- Nie ma tu żadnego udawania. To w zasadzie skłania nas wszystkich w sali obrad synodalnych do spojrzenia bardzo realistycznego i do tego, by być zdolnym powiedzieć, jak bardzo jest nam przykro, z powodu wielu spraw z przeszłości. Chodzi oczywiście o nadużycia wobec dzieci, ale słyszeliśmy też wyrazy wielkiego żalu z powodu porażki rodziców w towarzyszeniu swoim dzieciom.

Kard. Nichols przytacza konkretne przykłady, które jemu osobiście najbardziej zapadły w pamięć. 

- Usłyszałem rozdzierającą serce historię o pewnym filipińskim ojcu, który przez 30 lat pracował w Rzymie, by utrzymać swoją rodzinę na Filipinach. A teraz jego dzieci, które założyły już swoje rodziny, odwracają się od niego, bo czuły się opuszczone przez niego w dzieciństwie. Więc mamy tu realistyczne spojrzenie na przeszłość i na ból, jaki ona sprawia. Ale wybrzmiewa też poczucie, że teraz musimy okazać przyjęcie, ponad pokoleniami, ze świeżością i nowym początkiem - mówi. 

Jak podkreśla, to właśnie wspólna, międzypokoleniowa rozmowa jest cennym doświadczeniem i przesłaniem rozpoczętych przed trzema dniami obrad. 

- Czasem podczas synodu rozmawiamy o młodych ludziach, czasem zwracamy się do młodych ludzi. Ale dla mnie najważniejszym wysiłkiem jest nasze rozmawianie ze sobą nawzajem i uczenie się od siebie nawzajem. Dziś rano padło wspaniałe zdanie, cytat z wypowiedzi świętego papieża Jana XXIII, który powiedział: młodzi ludzie muszą pamiętać, że świat nie zaczął się wraz z nimi, że istniał już przed nimi. A wszyscy ludzie muszą pamiętać, że świat będzie istniał także po nich. Zatem razem możemy pomóc młodym ludziom odkryć ich pamięć, odkryć dokąd przynależą, co stanowi ich historię, ich najgłębszą tożsamość. A wraz z młodymi my wszyscy możemy raz jeszcze nauczyć się cnoty jaką jest nadzieja i zobaczyć w młodych ludziach naszą teraźniejszą i przyszłą nadzieję - przekonuje hierarcha.

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone tematowi "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania" obraduje w Watykanie w dn. 3-28 października br.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7