"Rozpoznać, gdzie i jacy są młodzi"

W dniach od 3 do 28 października odbędzie się w Rzymie Specjalny Synod Biskupów poświęcony młodzieży będzie okazją dla Kościoła do rozpoznania, gdzie i jacy są młodzi. Nie chodzi jedynie o przetrwanie instytucji Kościoła w przyszłości, ale o sam przekaz orędzia ewangelicznego, które stanowi o racji jego istnienia – uważa o. Giacomo Costa, włoski jezuita, Specjalny Sekretarz Synodu Biskupów.

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR podkreślił, że nie było dotychczas w historii sytuacji, aby tak szeroko włączono w przygotowania tych, których synod ma dotyczyć. Podjęto nowe formy działania, aby młodzi zostali wysłuchani bez filtrowania opinii oraz by czuli, że są traktowani poważnie. Synod zmienia się w drogę rozłożoną w czasie. Przez to realizuje sugestię Papieża Franciszka, który pragnie, aby styl życia Kościoła był inspirowany kulturą „kroczenia razem”. Nawet jeżeli synod oficjalnie pozostaje „synodem biskupów”, ze względu na rolę, jaką odgrywają w nim pasterze, nie może stać się jednak wydarzeniem nie angażującym całego Kościoła - podkreśla jezuita.

Wśród najważniejszych tematów, jakie podejmie Synod na pierwszy plan wysuwają się problemy związane z komunikowaniem, językiem, wiarygodnością przekazu oraz różnorodnością postaw. Niektóre konferencje episkopatów przyznają, że nie znają lub nie rozumieją niektórych charakterystycznych cech świata młodzieży i często się jej boją. Skutkiem tych trudności w kontakcie jest odejście wielu młodych ludzi od Kościoła, pomimo stawiania wielu pytań i rozbudzonej duchowej wrażliwości.

Mówiąc o wyzwaniach przed jakim staje synod włoski jezuita wskazał potrzebę odkrycia w tradycji duchowej i teologicznej Kościoła tych bogactw, które mogą by współodczuwane i połączone z mentalnością naszej epoki, aby nadal ukazywać znaczenie oraz aktualność przesłania ewangelicznego. Istotnym będzie także rozpoznanie, gdzie młodzi wyprzedzają Kościół, gdzie go oczekują i gdzie widzą znaki Zmartwychwstałego Pana. Nie chodzi tylko o to, aby Kościół pomógł młodym, ale także byśmy pytali jak młodzi mogą pomóc Kościołowi –stwierdził o. Giacomo Costa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość Marek
  30.09.2018 22:22
  Co za hipokryzja! Było filtrowanie opinii na "presynodzie", gdzie zignorowano liczne głosy młodzieży domagające się łatwiejszego dostępu do Mszy św. "Trydenckiej" i jasnego przekazu wiary ze strony Kościoła (tzn. hierarchii). Głośno było wtedy o tych manipulacjach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6