Blisko tysiąc uczestników na XI Zjeździe Gnieźnieńskim

Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczyna się dziś w Gnieźnie XI Zjazd Gnieźnieński „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. – Zjazd nie jest tylko wspomnieniem historycznym, ale odwołuje się do rzeczywistości, w której żyjemy” – mówił podczas konferencji prasowej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Reklama

Przed oficjalnym rozpoczęciem zjazdu z dziennikarzami, których akredytowało się blisko stu, spotkali się: bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, gospodarz miejsca Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz Marta Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jak poinformowała, w trzydniowym spotkaniu weźmie udział blisko tysiąc uczestników z Polski i zagranicy. Sam kongres współorganizowało 14 organizacji i stowarzyszeń kościelnych.

„Zjazd ma wymiar ekumeniczny, czego znakiem będą ekumeniczne modlitwy w czasie obrad oraz dzisiejsze ekumeniczne nabożeństwo w katedrze gnieźnieńskiej” – podkreśliła Marta Titaniec.

Znaczenie ekumenicznego wymiaru zjazdu podkreślił też bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Wskazując na główny temat spotkania – wolność, przyznał, że powinniśmy o niej więcej rozmawiać.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczy wydarzeniu przypomniał, że obrady wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak mówił, wolność to przede wszystkim odpowiedzialność, gotowość do dialogu i budowania. „My nie jesteśmy po to, by wznosić mury. Jesteśmy po to, by budować mosty” – mówił wskazując na różnorodność tematów, które zostaną podjęte podczas trzydniowych obrad.

Zjazd potrwa do niedzieli 23 września. W debatach odbywających się równolegle w dwóch aulach – I Liceum Ogólnokształcącego i Kolegium Europejskiego - podjętych zostanie szereg zagadnień dotyczących kluczowych wyzwań współczesnej Europy, takich jak kryzys europejskiej tożsamości, kryzys migracyjny, przyszłość Kościoła, patriotyzm i miejsce Polski w Europie.

Do dyskusji zaproszono duchownych i świeckich, wierzących i niewierzących, świadków wiary i polityków, komentatorów i ludzi zaangażowanych w szeroko rozumianą działalność publiczną. Przybedzie m.in. prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej i dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia.

W dyskusji o roli Polski w Europie wystąpią m.in. byli polscy premierzy: Jerzy Buzek i Hanna Suchocka. W programie jest także międzynarodowa dyskusja o pojednaniu z sąsiadami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz o kryzysie migracyjnym z udziałem m.in. bp. Krzysztofa Zadarki i ks. dr. hab. Waldemara Cisło, przewodniczącego polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

XI Zjazd Gnieźnieński jest także przestrzenią modlitwy. Dziś wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie nabożeństwo ekumeniczne z homilią metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia.

Uczestnicy zjazdu pragną również duchowo towarzyszyć papieżowi Franciszkowi, który jutro rozpocznie pielgrzymkę do krajów bałtyckich, których przedstawiciele również są obecni na kongresie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama