My dla...

xwl

Synod: w poszukiwaniu tożsamości, relacji i sensu życia, postrzeganego w kategoriach służby i daru.

Wydawać by się mogło, że przygotowania do Synodu Biskupów wkraczają w fazę techniczną. Tymczasem zarówno Franciszek, jak i przygotowujący wydarzenie, po raz kolejny zaskakują. Papież nową Konstytucją Apostolską. Sekretariat zapowiedzią kolejnego, związanego z Synodem wydarzenia. Omówienie Konstytucji opublikowaliśmy wczoraj. Informacja o spotkaniu papieża i biskupów z młodymi pojawiła się wczoraj po południu, najpierw w mediach społecznościowych, kilka zaś godzin później na stronie synod2018.va.

Zapowiedź tego wydarzenia wpisuje się w logikę przygotowań. Od pewnego czasu mówi się, że ten Synod ma być nie tyle o młodych czy dla młodych, co raczej z młodymi. Ma być wspólnym przejściem pewnego etapu drogi. Co wydaje się być czymś naturalnym. Będące tematem Synodu rozeznanie nie jest przecież jednorazową wizytą u psychoterapeuty. Jest spotkaniem i wspólnym pielgrzymowaniem. Bardziej niż udzielaniem porad i wskazówek towarzyszeniem w poszukiwaniu woli Bożej. Co wymaga od osoby towarzyszącej rozeznającemu nie tylko dużego doświadczenia, także, a nawet przede wszystkim, umiejętności słuchania. Zamiast dawania odpowiedzi – stawiania pytań. Wreszcie szacunku dla dokonanego wyboru bez próby narzucania czegokolwiek. Nawet, gdy rozeznający odchodzi zasmucony.

Zatem synodalne spotkanie z młodymi. W zaproszeniu czytamy: „Ma dać młodym możliwość podzielenia się konkretnymi doświadczeniami życia, nauki, pracy, uczuciami, związanymi z przyszłością nadziejami i wyborem powołania”. Tymi motywami podyktowany jest temat spotkania: “NOI PER – unici, solidali, creativi” (My dla – niepowtarzalni, solidarni, twórczy). Będą świadectwa, muzyka, występy artystów, koncentrujące się na trzech ważnych dla młodych tematach: „poszukiwania tożsamości, relacji i sensu życia, postrzeganego w kategoriach służby i daru”.

Ostatni wątek bliski jest – taką przynajmniej mam nadzieję – wielu młodym (i nie tylko młodym) Polakom. Ideał Nowego Człowieka, jaki zaproponował Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki to przecież „Agape – czyli piękna miłość, którą Duch Święty rozlewa w sercach naszych, dzięki której osoba może odnaleźć się w pełni przez bezinteresowny dar z siebie dla Boga i bliźnich, jest najwyższą formą świadectwa i urzeczywistnienia się osoby; dlatego poprzez metanoię, przekreślenie swego egoizmu, naśladowanie Chrystusowego Krzyża, chcę wdrażać się w podstawę bezinteresownej służby - diakonii, służąc na wzór Syna Człowieczego wspólnocie Kościoła oraz wszystkim braciom, zwłaszcza najmniejszym i uciśnionym”. Trochę żal, że przedstawicieli Ruchu Światło-Życie zabraknie na Synodzie. A przecież Benedykt XVI, przemawiając do pierwszej grupy będących w Rzymie z wizytą ad limina polskich biskupów, mówił, że należy się o niego troszczyć i wspierać „jako szczególnie skuteczny w dziele wychowania do wiary”.

Z Synodem mamy jeszcze jeden problem. W Polsce wszystkich młodych wkłada się do przysłowiowego jednego worka. Zaś w praktyce duszpasterskiej, mówiąc o duszpasterstwie młodzieży, widzimy z reguły nastolatków. Tymczasem język włoski (zatem język przygotowania do Synodu) ma dwie kategorie wiekowe. Ragazzi – nastolatkowie (dokładnie ragazzi – chłopcy, ragazze – dziewczęta) oraz gioventù – młodzież. Pierwsi mieszczą się w przedziale 14 – 18 lat, drudzy od 18 do 35. Stąd na przykład w czasie Jubileuszu Miłosierdzia przewidziano oddzielne Jubileo Ragazii, gdyż to nie dla nich – jak tłumaczyli organizatorzy – są Światowe Dni Młodzieży. Podobnie zresztą jest z Europejskim Spotkaniem Młodych, gdzie obecność mających 16 – 17 lat jest wyjątkiem. Zrozumiałym. Obserwowałem kiedyś dialog szesnastolatków z mającymi dwadzieścia pięć lat i więcej młodymi. Dwa nieprzystające do siebie światy.

Dlaczego zwracam uwagę na te subtelną różnicę? Dokument końcowy Synodu jak zwykle będzie zawierał konkretne wskazania i propozycje duszpasterskie. Jeśli wspomnianej różnicy nie uwzględnimy możemy mieć duże problemy z jego zrozumieniem i wprowadzeniem w życie. Czyli rozminiemy się z Synodem już w punkcie wyjścia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11