"Pytania, jakie pojawiły się w minionych miesiącach nie tylko skupiają uwagę społeczeństwa na kwestii powagi nadużyć, ale stanowią także okazję, by podkreślić znaczenie narzędzi prewencji i sprawić, żeby przyszłość była inna niż nasza przeszłość. Naszym punktem wyjścia nie jest badanie poszczególnych przypadków, lecz zapobieganie nadużyciom" – czytamy w komunikacie po zakończonych wczoraj obradach plenarnych Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
W dokumencie czytamy, że obradujący w dniach 7-9 września członkowie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich wysłuchali dwóch świadectw: osoby, która padła ofiarą nadużyć seksualnych jako dziecko oraz matki dwóch dorosłych ofiar, które były molestowane jako dzieci. „Komisja dziękuje im za podzielenie się swoimi historiami, za odwagę ich świadectwa oraz za przyczynianie się do procesu uczenia się” – czytamy w komunikacie.
Następnie odniesiono się do wydarzeń, które przykuły uwagę opinii publicznej w ostatnim okresie. „Pytania, jakie pojawiły się w minionych miesiącach nie tylko skupiają uwagę społeczeństwa na kwestii powagi nadużyć, ale stanowią także okazję, by podkreślić znaczenie narzędzi prewencji i sprawić, żeby przyszłość była inna niż nasza przeszłość. Naszym punktem wyjścia nie jest badanie poszczególnych przypadków, lecz zapobieganie nadużyciom” – stwierdza dokument.
Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich poinformowała także o uruchomieniu projektu pilotażowego w Brazylii tworzenia bezpiecznych przestrzeni, gdzie osoby molestowane, które padły ofiarą przemocy w przeszłości, mogłyby ujawnić co przeżyły. Tworzenie paneli doradczych, w skład których wchodziły by osoby, które doznały nadużyć może zdaniem Komisji dopomóc lokalnym zwierzchnikom kościelnym w udoskonaleniu swych działań na rzecz zapobiegania nadużyciom oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży.
W komunikacie poinformowano, że członkowie Komisji od ostatniego spotkania plenarnego w kwietniu wzięli udział w ponad 100 warsztatach na temat zapewnienia bezpieczeństwa. Zapowiedziano, że w kwietniu 2019 r. Komisja zorganizuje konferencję na temat bezpieczeństwa dla odpowiedzialnych za Kościół w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w kwietniu 2019 r., wraz z Konferencją Episkopatu Brazylijskiego, Komisja przygotuje tydzień formacyjny dla biskupów i wychowawców w Aparecidzie w Brazylii. W listopadzie 2019 r. jej członkowie zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu CELAM w Meksyku. W 2020 r. Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich będzie współorganizatorem kongresu na temat ochrony nieletnich dla osób działających w Kościele i społeczeństwie obywatelskim w obu Amerykach w stolicy Kolumbii, Bogocie.
Komisja działająca pod kierunkiem kard. Seana O’Malleya OFMCap podkreśliła ścisłą współpracę z dykasteriami Kurii Rzymskiej. W minionych dniach jej przedstawiciele spotkali się z biskupami, którzy przyjęli sakrę w ostatnim okresie. Zaznaczono, że przypadająca 20 listopada 2019 roku 30 rocznica Konwencji o Prawach Dziecka powinna służyć budzeniu świadomości o potrzebie ochrony dzieci.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.