Papież wyruszył w podróż do Dublina, gdzie będzie uczestniczył w IX Światowym Spotkaniu Rodzin. Wieczorem weźmie udział w święcie rodzin na stadionie, a w niedzielę odprawi mszę dla 500 tys. osób.
Irlandzkie media podkreślają, że msza w Phoenix Park może być największym w tym roku pod względem liczebności wydarzeniem w Europie.
Po przylocie do Dublina papież pojedzie do oficjalnej rezydencji prezydenta Irlandii, Aras an Uachtarain w Phoenix Park, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Po niej spotka się z prezydentem Irlandii Michaelem Higginsem. W ogrodzie posadzi drzewo obok tego, które posadził św. Jan Paweł II w czasie swej wizyty w 1979 roku.
Następnie w Zamku Dublińskim Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz Irlandii. Potem uda się do Prokatedry Najświętszej Marii Panny, gdzie spotka się z młodymi małżeństwami oraz narzeczonymi.
Watykan zapowiedział, że papież będzie też modlił się za ofiary pedofilii w kaplicy, w której stoi świeca im poświęcona.
Kolejnym punktem programu jest prywatna wizyta w ośrodku pomocy dla ubogich prowadzonym przez ojców kapucynów i spotkanie z bezdomnymi rodzinami.
Wieczorem Franciszek weźmie udział w święcie rodzin na mieszczącym ok. 80 tys. osób stadionie Croke Park.
W niedzielę rano papież poleci do miejscowości Knock w północno-zachodniej Irlandii, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne. Przed tamtejszą bazyliką Franciszek spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Po powrocie do Dublina pojedzie do Phoenix Park. Odprawi tam mszę na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin. Jak ogłosili organizatorzy, rozdano na nią pół miliona kart wstępu.
Przed wieczornym odlotem do Rzymu papież spotka się w klasztorze sióstr dominikanek z irlandzkimi biskupami.
Watykan zapowiedział ponadto spotkanie Franciszka z grupą ofiar pedofilii. Będzie miało ono charakter ściśle prywatny i nie wiadomo, kiedy do niego dojdzie.
Będzie to jeden z najważniejszych punktów wizyty papieża w kraju, w którym Kościołem wstrząsnęło ujawnienie trwającego przez wiele dekad wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Wywołało to głęboki kryzys wiary i powołań oraz znaczny spadek zaufania do instytucji kościelnych.
Oczekuje się, że Franciszek poruszy sprawę pedofilii w Kościele w jednym ze swych przemówień; do irlandzkich władz lub do biskupów.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.