Cel dydaktyczny: - Uwrażliwienie dzieci na potrzeby rówieśników z krajów Trzeciego Świata - Ukazanie głównych problemów małych mieszkańców Peru - Wskazanie na obowiązek zaangażowania się w misyjne dzieło Kościoła, wynikający z faktu bycia chrześcijaninem
Jak wygląda życie twoich rówieśników z Peru?
Przedstawiciele grup głośno odczytują tekst i formułują jednozdaniowy zapis do zeszytu:
- Mały Peruwiańczyk często umiera z głodu
- Mały Peruwiańczyk zmuszany pracy
- Mały Peruwiańczyk często nie ma własnego domu
Katecheta zapisuje na arkuszu szarego papieru zdanie:
Betlejemskie światełko nadziei niesiemy dzieciom z Peru
Głośno odczytuje kolejny tekst
Mały Peruwiańczyk też ma pragnienia
Według statystyk z czworga dzieci (do 18 lat) zamieszkujących obszary wiejskie, gdzie żyje się tylko z uprawy ziemi, aż troje nie może zrealizować swoich podstawowych pragnień. Z tego właśnie powodu utworzyła się grupa ludzi, którzy walczą o ich prawa. Ty z pewnością wiesz, że prawem każdego dziecka jest szkoła, a także dom, w którym rodzice troszczą się o jego wychowanie. Każde też powinno mieć zapewnione pożywienie i być godnie traktowane. Nie powinno być wykorzystywane do prac zarobkowych czy innych praktyk, które są sprzeczne z godnością człowieka i chrześcijanina. (Załącznik nr 4)
Polecenie dla każdej z grup:
Nasi rodzice i nauczyciele przekazali nam Dobrą Nowinę o narodzinach Zbawiciela. Uczą nas, jak żyć w Jego Królestwie, jak budować królestwo dobroci, miłości, sprawiedliwości. Uczą szacunku dla drugiego człowieka, wrażliwości na krzywdy i nieszczęścia. Co dzisiaj możemy zrobić, aby Królestwo Jezusa Chrystusa zagościło też na peruwiańskiej ziemi, wśród naszych rówieśników? Czy światełko nadziei na lepsze życie możemy zatrzymać tylko dla siebie?
Każda grupa przedstawia własne propozycje. Powinny pojawić się propozycje:
- Modlitwy
- Pomocy finansowej (omówić ideę Kolędników Misyjnych)
- Stałego zaangażowania w misyjne dzieło Kościoła, np. poprzez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, jako pogłębienie świadomości, że każdy chrześcijanin to misjonarz
Mały Peruwiańczyk i Ty
Czy wystarczy dowiedzieć się o tragicznej sytuacji peruwiańskich dzieci? Nie, nie wystarczy! Nie można też tylko ubolewać nad ich losem. Trzeba coś im od siebie dać! Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci już od ponad 160. lat, a w Polsce od 150, czyni wiele dobra. Twój udział w nim w jakiejś mierze pomoże również peruwiańskim dzieciom. Twoja modlitwa i nawet drobna ofiara, ale składana w solidarności z Ojcem Świętym i milionami dziećmi na świecie, to coś bardzo konkretnego, czym chcesz i czym możesz się podzielić. (Załącznik nr 5)