Letni czas pielgrzymkowy przyciąga na pątniczy szlak tysiące ludzi. Na Jasną Górę pielgrzymują nie tylko Polacy. Po raz pierwszy z Warszawy przed tron Królowej Polski wyruszyła osobna grupa rosyjska.
Rosjanie już nie pierwszy raz biorą udział w pieszej pielgrzymce do głównego sanktuarium Polski – do ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W sercach licznych rosyjskich katolików i prawosławnych wciąż żywe są wspomnienia o Światowych Dniach Młodzieży w 1991 roku, kiedy do Częstochowy – na spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II – przybyło ponad milion pielgrzymów z całego świata.
Jednak teraz (5 sierpnia) ze stolicy Polski, pod przewodnictwem rosyjskich franciszkanów, po raz pierwszy wyruszyła oddzielna rosyjskojęzyczna grupa. Wchodzi ona w skład Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Grupa ta, licząca około 60 osób przybyłych z różnych miast Rosji, zmierza na Jasną Górę jednym z najbardziej malowniczych szlaków pielgrzymkowych. Po drodze nawiedzi kilka znanych polskich sanktuariów, między innymi w Niepokalanowie, Szymanowie i Smardzewicach.
Po pokonaniu prawie 400 kilometrów niełatwej wędrówki, 14 sierpnia pielgrzymi powinni dojść do Częstochowy.
Organizatorami pielgrzymki są franciszkanie ojciec Nikołaj Dubinin i brat Adam Nowak, którzy sprawują też duchową opiekę nad pątnikami.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.