Tydzień Modlitw o Powołania

Kościół katolicki przypomina o modlitwie o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. – Powołanie, to jest otwarcie na inicjatywę Boga i odpowiedź wolna człowieka – mówi bp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Powołań, nawiązując do hasła Tygodnia Modlitw o Powołania. W tym roku Kościół katolicki obchodzi go od 3 do 10 maja.

IV Niedziela Wielkanocna, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczyna 3 maja w Kościele katolickim Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jego hasło: „Zaufanie w obliczu inicjatywy Boga i odpowiedź człowieka", to jednocześnie temat orędzia Benedykta XVI na tę okazję. Papież podkreśla w nim, że powołanie jest darem od Boga. Przypomina też o obowiązku modlitwy o powołania.

Jedną z inicjatyw Tygodnia Modlitw o Powołania w Polsce będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania. Pielgrzymi spotkają się na Jasnej Górze w sobotę, 9 maja. Powita ich o godz. 10.00 Delegat KEP ds. Powołań, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak. Eucharystii w Jasnogórskiej Bazylice o godzinie 11.00 przewodniczyć będzie abp Edward Ozorowski z Białegostoku. Po południu pielgrzymi wysłuchają konferencji ks. dr. hab. Adama Skreczko z seminarium metropolitalnego w Białymstoku. Pielgrzymka zakończy się nabożeństwem majowym, które poprowadzi bp Jan Wątroba z Częstochowy.

Tydzień, który rozpoczyna Niedziela Dobrego Pasterza, jest w poszczególnych diecezjach czasem szczególnej pamięci o osobach powoływanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego i modlitwy w ich intencji. Jest także okazją do informowania o powołaniach. W katedrze siedleckiej, codziennie - od poniedziałku do soboty, zaplanowano spotkania, podczas których będą prezentowane poszczególne zgromadzenia zakonne.

W związku z informacjami dotyczącymi spadku powołań kapłańskich i zakonnych jest to coraz częściej dyskutowany problem. Między innymi dlatego, w Wielki Czwartek, 9 kwietnia zainaugurowała swoją działalność strona internetowa o kapłaństwie. Wspólna inicjatywa duchownych i świeckich z Trójmiasta, jak zaznaczają jej autorzy, ma być strefą, w której „spokojnie i odpowiedzialnie pisze się i mówi o kapłaństwie”. Zamieszczane są tu m.in. filmy o treści religijnej, recenzje i kapłańskie blogi. Poprzez stronę, każdy ksiądz, podając swoje imię, może poprosić o wsparcie modlitewne. Również osoby świeckie mogą przesyłać prośby o modlitwę w intencji konkretnego księdza.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7