Pomoc dla zakonów klauzurowych

Modlą się i pracują, ale bez pomocy diecezji trudno byłoby im się utrzymać. Mowa o siostrach z zakonów klauzurowych. Diecezja tarnowska od 10 lat wspiera znajdujące się na terenie diecezji zakony klauzurowe, w tym roku przekazała na ten cel 328 tys.zł.

Najwięcej, bo ponad 240 tys. zł, pochodzi z ofiar, które wierni złożyli na tacę 2 lutego br. – w Dzień Życia Konsekrowanego. Pozostała część – ponad 85 tysięcy złotych – pochodzi z wpłat kapłanów, którzy w ciągu 2008 roku celebrowali drugą Mszę św. w jednym dniu ( tzw. Msze św. binowane).

Decyzją biskupa ordynariusza Wiktora Skworca, ze wspomnianych 328 tys., suma 100 tys. zł została przekazana dla sióstr klarysek w Starym Sączu z przeznaczeniem na remont dachu na kościele. Pozostałą kwotę podzielono proporcjonalnie do ilości sióstr przebywających w danym domu zakonnym. Pieniądze pomogą m.in. w zakupie niezbędnych artykułów do życia oraz w zapłacie rachunków za energię elektryczną i gaz.

W diecezji tarnowskiej w trzech zakonach klauzurowych przebywa ponad 70 sióstr. W Tarnowie Krzyżu mieszkają siostry karmelitanki bose (22), w Kończyskach koło Zakliczyna siostry bernardynki (18), a w Starym Sączu – klaryski (34).

Siostry z zakonów klauzurowych wstają często przed wschodem słońca. Przez osiem godzin z przerwami modlą się, klęcząc w klasztornej kaplicy. Modlitwa przeplata się z pracą. Siostry karmelitanki szyją i haftują ornaty oraz stuły. Wykonują figurki gipsowe, a także uprawiają ziarenka tzw. „łzy Hioba”, z których robią różańce. Na prace poświęcają ponad cztery godziny na dobę. Karmelitanki Bose nie używają Internetu. Można prosić je o modlitwę, dzwoniąc lub wysyłając listy.

Bardzo dużo próśb o modlitwę otrzymują na internetową skrzynkę siostry bernardynki z Kończysk koło Zakliczyna. Siostry uruchomiły modlitewne SOS. Prowadzą je także siostry klaryski. Listy internetowe przychodzą zarówno z Polski jak i z całego świata.
Obok modlitwy klaryski dużo pracują w ogrodzie, gdzie uprawiają warzywa i owoce.

Więcej o zakonach klauzurowych można przeczytać na stronie www.zakony.diecezja.tarnow.pl :. Za pomocą tej witryny można także przesłać prośbę o modlitwę w ramach modlitewnego SOS.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8