Kiko Argüello gościem zebrania plenarnego Episkopatu

Kiko Argüello przedstawił dziś podczas 347. zebrania plenarnego polskiego Episkopatu, główne założenia Drogi Neokatechumenalnej

Kiko Argüello - jak relacjonuje KAI bp Zbigniew Kiernikowski - przedstawił polskim biskupom zarówno sytuację w jakiej powstała Droga Neokatechumenalna w latach 60. w Hiszpanii, jak jej zadania w dzisiejszym świecie, który bardzo mocno przeniknięty jest laicyzacją.

Inicjator Drogi Neokatechumenalnej mówił o potrzebie przekazywania praktyki chrześcijańskiej poprzez wtajemniczenie, czyli stopniowe, progresywne wdrażanie zarówno w doktrynę jak i praktykę życia przez budowanie małych wspólnot.

Podkreślił, że Droga Neokatechumenalna oznacza powrót do tego, co stanowi fundament życia i istnienia Kościoła od samego początku. Czyli ukazanie znaczenia małych wspólnot, w których ludzie by przeżywali siebie w wymiarze miłości, która realizuje się przez akceptację drugiego aż do akceptacji krzyża. „Tylko tak Kościół staje się żywy i dający przekonywujące świadectwo w dzisiejszym, zlaicyzowanym świecie” – podkreślił bp Kieronikowski.

Gość Episkopatu mówił również o definitywnym zatwierdzeniu statutów Drogi Neokatechumenalnej przez Stolicę Apostolską. Tłumaczył biskupom, że Droga Neokatechumanalna nie jest żadnym stowarzyszeniem, mającym takie czy inne przestrzenie życia w Kościele, lecz jest narzędziem, sposobem przeżywania katechumenatu, głównie w odniesieniu do ludzi już ochrzczonych.

Księża biskupi – jak skonstatował bp Kiernikowski – z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali przesłania inicjatora Drogi Neokatechumenalnej.

Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski jest jedynym biskupem w Polsce, który jako ksiądz ukończył Drogę Neokatechumenalną, czyli przeszedł wszystkie jej etapy, zakończone uroczystym odnowieniem przymierza chrztu. Z Drogą Neokatechumenalną zetknął się w czasie studiów na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Kiedy po studiach wrócił do Polski, wraz z ekipą katechistów towarzyszył powstawaniu wspólnot m.in. w Gnieźnie, Poznaniu, Inowrocławiu i Bydgoszczy. Po powrocie do Rzymu, jako Rektor Papieskiego Instytutu Polskiego, dołączył do swojej wspólnoty w Rzymie, z którą ukończył Drogę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8