Biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko–gorzowskiej Paweł Socha dokonał 2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone także jako Dzień Życia Konsekrowanego, uroczystej konsekracji dziewicy. Wydarzenie odbyło się w Katedrze pw. WNMP w Gorzowie Wielkopolskim.
W Światowy Dzień Życia Konsekrowanego bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. w intencji sióstr zakonnych i zakonników. Śluby przyrzeczenia – życia jako dziewica konsekrowana złożyła podczas Eucharystii 46-letnia Eleonora Sikora z Gorzowa Wielkopolskiego.
Eleonora Sikora urodziła się 5 marca 1963 r. w Hrubieszowie. Jest pracownikiem dydaktycznym, wykłada w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie w Katedrze Gier Zespołowych. Jest trenerem piłki nożnej dziewcząt oraz społeczną trenerką dzieci.
W rozmowie z KAI s. Eleonora powiedziała, że powołanie poszukiwania Boga odczuła w 1996 r. podczas pielgrzymki po Sanktuariach Europy. Decyzję o konsekracji podjęła w 2006 r. podczas rekolekcji ignacjańskich w Zakopanem.
Bp Socha powiedział, że obchody Dnia Życia Konsekrowanego mają w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wyjątkowy charakter, właśnie ze względu na uroczystość składanego ślubu dziewictwa. Hierarcha przypomniał, że uroczystość odbywa się w Roku św. Pawła, "a ten święty jest szczególnym orędownikiem dziewictwa". W diecezji jest to druga konsekracja dziewicy.
„Ta siostra, która otrzymuje konsekrację dziewic jest waszą siostrą, córką i znajomą. Bóg właśnie ją przeznaczył na służbę Kościołowi i wszystkim ludziom. Całe Twoje życie niech będzie Twoim powołaniem. Ty chcesz być służebnicą Pańską, strzeż niezachwianą nadzieję, zanoś prośby o jedność w małżeństwie, kochaj wszystkich a zwłaszcza potrzebujących, pomagaj starcom i cierpiącym, pocieszaj wdowy” – mówił biskup do s. Eleonory.
Hierarcha przypomniał, że hasło tegorocznego roku duszpasterskiego "Otoczmy troską życie" przypomina o konieczności otaczania opieką chorych, niepełnosprawnych, cierpiących i dzieci. "Bóg jest źródłem życia – nie śmierci, każdy otrzymał ten dar. Każdy kto żyje darem życia wiecznego, powinien troszczyć się też o życie ziemskie” – mówił.
Biskup przypomniał, że osoby konsekrowane realizują powołanie przez prowadzenie hospicjów, szpitali, aptek, ośrodków opiekuńczych dla matek i dzieci, szkół i przedszkoli.
Podczas Mszy św. wszystkie osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby.
Dziewice konsekrowane to osoby świeckie odnajdujące powołanie Boże do życia w dziewictwie. Po zgłoszeniu do biskupa i kilkuletnim przygotowaniu mogą otrzymać konsekrację i pozostawać w dziewictwie do końca życia. Pod kierunkiem biskupa podejmują różne formy zaangażowania w życie diecezji. Przez całe życie dają świadectwo wiary, miłości i jedności z Chrystusem.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.