Bez modlitwy nie można owocnie realizować kapłaństwa

Współczesny rytm życia nie sprzyja właściwemu skupieniu i modlitwie, a są one konieczne w formacji kapłańskiej - mówił kard. Zenon Grocholewski. Podczas wizyty w Tarnowie, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej w Watykanie wygłosił wykład, w którym przestrzegał duchownych przed rutyną, dodając, że "bez modlitwy nie można owocnie realizować kapłaństwa".

Purpurat wygłosił w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie wykład pt. „Życie duchowe – centrum formacji kapłańskiej w nauczaniu Jana Pawła II”. Podczas uroczystości został zainaugurowany nowy rok akademicki na Wydziale Teologicznym. Kardynał poświęcił także nową seminaryjną aulę.

W wykładzie kard. Grocholewski mówił, że życie duchowe, będące przedmiotem formacji, to łączność z Bogiem i dążenie do świętości. Doskonali się ono przez modlitwę. Jak podkreślił, poznanie i doświadczenie sensu modlitwy ma niezwykłe znaczenie, ponieważ jednym z priorytetowych zadań kapłana jest bycie „nauczycielem modlitwy”.

Kardynał przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że tylko wtedy, gdy kapłan został uformowany i nadal podlega formacji, będzie mógł kształcić innych. Dodał, że te wskazania są niezwykle aktualne także dzisiaj. „Z jednej strony rytm życia - w pewnym sensie szaleńczy, oszałamiający, natarczywie zarzucający nas produktami środków masowego przekazu, propagandą, wciągający w różnego rodzaju akcje – nie sprzyja właściwemu skupieniu i modlitwie. Z drugiej strony, ogrom pracy duszpasterskiej i zmęczenie, staje się często usprawiedliwieniem ograniczenia czasu na prywatną rozmowę z Bogiem lub oschłej rutyny w jej prowadzeniu” – mówił.

Hierarcha podkreślił, że "bez modlitwy nie można owocnie realizować kapłaństwa”. Dodał, że najważniejszą formą chrześcijańskiej modlitwy jest Eucharystia. Wskazywał, by podczas formacji tak wychowywać alumnów, aby Eucharystia była dla nich najważniejszym wydarzeniem dnia oraz, by umieli w niej aktywnie uczestniczyć, nie ograniczając się nigdy do samej rutyny. Jego zdaniem, fakt spowszednienia Eucharystii w życiu kapłańskim może uczynić tragicznie „mierną” posługę duszpasterską. „Trzeba więc, by alumn nauczył się w seminarium rozumieć, kochać i przeżywać Eucharystię w jej pełnym wymiarze, jako ucztę i ofiarę” – dodał kardynał.

Cytując dokument papieski "Pastores dabo vobis" kard. Grocholewski mówił także o znaczeniu sakramentu pokuty i pojednania. Dochodzi w nim do konfrontacji naszego życia z wymogami Ewangelii. Zdaniem kardynała, jeżeli zabraknie tej konfrontacji, to przestajemy dostrzegać wymogi życia prawdziwie chrześcijańskiego oraz grzech w naszym życiu.

Kardynał Grocholewski, który cały dzień spędził w tarnowskim seminarium, życzył jego alumnom i wykładowcom oraz całemu Wydziałowi Teologicznemu "solidnej formacji duchowej na miarę wymogów naszych czasów". - Dzisiaj ta formacja jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek, aby młody człowiek mógł owocnie spełniać swe zadanie w Kościele” – mówił purpurat.

Życzył także, by "wychodzący z tarnowskiego seminarium księża dążyli do autentycznej świętości, zakorzenionej w modlitwie oraz sakramentach świętych, stając się coraz bardziej wiarygodnymi świadkami Chrystusa we współczesnym świecie". Na zakończenie wyraził życzenie, by nowi kapłani byli skutecznymi promotorami świętych i licznych, jak do tej pory, powołań kapłańskich dla diecezji tarnowskie oraz dla terenów misyjnych, oraz, by "nie brakło tych, którzy będą głosić Dobrą Nowinę zarówno ludziom zagubionym na drodze wiary jak i nie znającym Chrystusa".

W piątek 21 listopada kard. Grocholewski zwiedzi tarnowską Starówkę oraz najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Przed południem rozpocznie się jego wizyta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. O godz. 15.00 w Sali Lustrzanej purpurat wygłosi wykład pt. "Wychowanie do wartości". Odczytu kardynała słuchać będą m.in. dyrektorzy szkół katolickich, szkół im. Jana Pawła II i szkół im. Świętych i Błogosławionych. Organizatorem tego spotkania jest Tarnowskie Towarzystwo Naukowe.

O godz. 18.00 w tarnowskiej katedrze kard. Grocholewski będzie przewodniczył Mszy św. i wygłosi homilię. Do udziału w uroczystości zaproszeni są przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Po Mszy o godz. 19.30 odbędzie się koncert chóru Pueri Cantores Tarnovienses. Odwiedzając katedrę kardynał będzie się także modlił w krypcie, gdzie spoczywa abp Jerzy Ablewicz, którego znał osobiście.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7