Katolicka Agencja Informacyjna postanowiła opublikować trzecie wydanie "Leksykonu Zakonów w Polsce". Wkrótce do instytutów życia konsekrowanego w całym kraju dotrą ankiety w celu aktualizacji i uzupełnienia danych znajdujących się w drugim wydaniu książki. Możliwość umieszczenia informacji o sobie będą miały też instytuty, które dotychczas nie znalazły się w Leksykonie.
"Leksykon Zakonów w Polsce" to pierwsze w naszym kraju całościowe kompendium wiedzy o instytutach życia konsekrowanego. Jego szczególną wartością jest całościowy charakter: w jednym miejscu zgromadzone zostały informacje o wszystkich zakonach pracujących w Polsce oraz o prowadzonych przez nie dziełach. Leksykon cieszy się dużą popularnością, oba wydania --- z 1996 r. i 2002 r. - rozeszły się w całości. Jest ceniony także ze względów powołaniowych, zawarte w nim informacje pomogły wielu osobom w wyborze instytutu.
Ponieważ od ukazania się drugiego wydania książki minęło ponad sześć lat, duża cześć informacji w nim zawartych, szczególnie danych liczbowych, uległa dezaktualizacji. Pojawiło się w Polsce kilkanaście nowych instytutów życia konsekrowanego. Powstały nowe dzieła prowadzone przez osoby konsekrowane. Niektóre zgromadzenia mają nowych świętych, błogosławionych, czy sługi Boże. Jednocześnie drugi nakład Leksykonu rozszedł się w całości. W tej sytuacji KAI postanowiła przygotować i opublikować trzecie wydanie książki.
Wkrótce do instytutów zakonnych, które znajdują się w Leksykonie trafi specjalna ankieta z prośbą o uaktualnienie danych, jak również naniesienie ewentualnych poprawek w części opisowej.
Także nowe zgromadzenia będą miały możliwość umieszczenia w książce informacji o sobie. Jeśli nie otrzymają od KAI ankiety, prosimy o skontaktowanie się z nami, listownie: Leksykon Zakonów w Polsce, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, bądź e-mailem: bogus@.ekai.pl
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.