Gorzów Wlkp.: Ingres bpa Stefana Regmunta

Ingres bp. Stefana Regmunta do katedry gorzowskiej odbył się 19 stycznia. Benedykt XVI mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim 29 grudnia 2007 r.

Bp Regmunt zastąpił na tym urzędzie dotychczasowego ordynariusza diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp. Adama Dyczkowskiego, który przeszedł na emeryturę. Do tej pory bp Regmunt pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Ingres do konkatedry w Zielonej Górze zaplanowano na 26 stycznia.

Z plebanii katedralnej w procesji prowadzili nowego ordynariusza przedstawiciele duchowieństwa i grup modlitewnych z towarzyszeniem Gorzowskiej Orkiestry Dętej pod dyr. Bolesława Malickiego.

Nowego biskupa powitali w drzwiach gorzowskiej fary były ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Adam Dyczkowski oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Samociak. W kruchcie katedry bp Regmunt pomodlił się przy grobach gorzowskich biskupów Teodora Benscha i Wilhelma Pluty.

Metropolita szczecińsko – kamieński abp Zygmunt Kamiński wyraził nadzieję i życzenie, że nowy biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej wniesie jak najwięcej dobra w życie diecezji i ojczyzny, bo tego najbardziej potrzebujemy – powiedział hierarcha, nawiązując do tragicznych wydarzeń ostatnich dni, kiedy ofiarami mordu padły trzy osoby z kościoła: ksiądz i dwie osoby świeckie.

Po rozpoczęciu Mszy św. biskup pomocniczy diecezji Paweł Socha odczytał list apostolski, w którym Benedykt XVI ustanowił bp. Regmunta biskupem diecezji zielonogórsko - gorzowskiej.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, w imieniu Stolicy Apostolskiej, dziękował i złożył wyrazy uznania bp. Adamowi Dyczkowskiemu za posługę pasterską w diecezji zielonogórsko - gorzowskiej oraz zapewnił o pamięci i modlitwie w intencji jego następcy bp. Regmunta.

Po adoracji przy Tabernakulum i podpisaniu protokołu, abp Kowalczyk przekazał bp. Regmuntowi pastorał – czyli symbol władzy w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej i wprowadził biskupa Regmunta na miejsce gdzie znajduje się katedra.

Po przekazaniu pastorału odbyło się homagium. Znak czci i posłuszeństwa nowemu biskupowi złożyli: biskup pomocniczy Paweł Socha , reprezentanci duchowieństwa, zakonnicy, przedstawiciele Kapituły z Zielonej Góry i Gorzowa, wspólnoty życia konsekrowanego, Akcji Katolickiej oraz laikat.

W ingresowej homilii nawiązującej do liturgii o Pięciu Polskich Męczennikach bp Stefan Regmunt przedstawił ich historię na Ziemi Lubuskiej. Mówił o męczeńskiej śmierci za wiarę. Biskup nawiązał także do bolesnych doświadczeń jakie przeżyła diecezja w związku z brutalnym zabójstwem kapłana redemptorysty i osób świeckich. - Było to nagromadzenia zła, które boli. Mam jednak nadzieję, że konsekwencją będzie jeszcze większa miłość do Kościoła i posługi kapłańskiej. Abyśmy nie byli już nigdy świadkami podobnych wydarzeń – apelował biskup.

W szczególny sposób – mówił hierarcha - jednoczę się z Janem Pawłem II, który powołał mnie do godności biskupa, łączę się także z obecnym papieżem Benedyktem XVI, który posyła mnie do was.

Biskup wyraził zadowolenie, że przybywa na Ziemię Lubuską słynącą z licznych kościołów z wiernymi kochającymi Boga i ludzi. Wspominał także wszystkich poprzednich biskupów diecezji gorzowskiej i zielonogórsko – gorzowskiej.

Szczególną wdzięczność wyraził odchodzącemu na emeryturę bp. Adamowi Dyczkowskiemu, który przez 14 lat pełnił posługę duszpasterską wśród młodzieży, studentów, ludzi kultury, harcerzy, który pozostawił wiele dzieł materialnych wzbogacających diecezję zielonogórsko–gorzowską.

„Mam nadzieję, że będziesz mnie wspierał i oczekuję Twojej obecności, życząc obfitości łask” – powiedział bp Regmunt do byłego ordynariusza.

W ingresie bp. Regmunta wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, poprzedni biskup – Adam Dyczkowski, metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski oraz kilkunastu biskupów diecezjalnych i pomocniczych a także przedstawiciele Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5