Pallotyni od 100 lat w Polsce

11 listopada 2007 roku minęło 100 lat od przybycia pallotynów na ziemie polskie. Z tej racji w Ołtarzewie odbyły się główne uroczystości jubileuszowe - przypomniał Nasz Dziennik.

Reklama

Pallotyni w Polsce
Do Polski charyzmat Pallottiego przeszczepił ks. Alojzy Majewski, kapłan warmiński, który wstąpił do Prowincji Niemieckiej w Limburgu. Potem przez cztery lata pracował w Kamerunie jako misjonarz. Pierwszy dom został założony 11 listopada 1907 roku w Jajkowcach k. Kochawiny (na terenie archidiecezji lwowskiej). Wysiłki ks. Majewskiego wspierał ks. Alojzy Hübner. Poprzez czasopismo "Królowa Apostołów" charyzmat Pallottiego rozszerzał się na całą Polskę. Szybko przybywało kandydatów. Powstawały nowe placówki. II wojna światowa przerwała dynamiczny rozwój. Polska prowincja złożyła wielką daninę krwi. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do chwały błogosławionych dwóch pallotynów męczenników: ks. Józefa Jankowskiego i ks. Józefa Stanka. Prowadzone są dalsze procesy sześciu pallotynów męczenników.

Po wojnie nastąpił dalszy rozwój charyzmatu pallotyńskiego. Pallotyni polscy mają obecnie dwie prowincje z siedzibą w Warszawie i w Poznaniu. Jest ich prawie 700, w kraju i za granicą. Główne zadania pallotynów, zawarte w wewnętrznym prawie stowarzyszenia, są następujące: apostolstwo ludzi świeckich, działalność misyjna, inicjatywy ekumeniczne, troska o niewierzących, apostolstwo społeczne oraz mass media w służbie apostolstwa.

Czym pallotyni zajmują się obecnie?
Poza pracą parafialną pallotyni prowadzą:

- Dzieło Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, które - jak określiło je ostatnie Zebranie Generalne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - jest: "...jako dar Ducha Świętego komunią osób, które żyjąc według charyzmatu św. Wincentego Pallottiego wzbudzają współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych za ożywienie wiary i za rozpalenie miłości w świecie i Kościele, i w ten sposób prowadzą wszystkich do jedności w Chrystusie". Na czele Zjednoczenia w Polsce stoi Krajowa Rada Koordynacyjna Zjednoczenia, w skład której wchodzą przedstawiciele księży, sióstr i ludzi świeckich. Zjednoczenie uczestniczy w Krajowej Radzie Ruchów Katolickich i ściśle współpracuje z Lokalnymi Radami Zjednoczenia w kraju oraz z Generalną Radą Koordynacyjną Zjednoczenia w Rzymie.

- Działalność naukową i dydaktyczną z dwoma centrami w Ołtarzewie pod Warszawą, gdzie znajduje się wyższe seminarium duchowne wspólne dla obydwu prowincji, związane z UKSW w Warszawie, Instytut Teologii Apostolstwa (jako punkt konsultacyjny UKSW) z dwoma sekcjami: sekcją apostolstwa i życia konsekrowanego. Nasi profesorowie pracują jako pracownicy naukowi: na UKSW, w Instytucie Studiów nad Rodziną i Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego, na KUL i w innych instytucjach naukowych. W Warszawie istnieje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Ośrodek Sondaży Społecznych "Opinia".
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama