Ogranicza się publiczne wyznawanie wiary, spychając ją do sfery prywatnej.
Nawet jeżeli o tym się nie mówi, to i dziś istnieje dyskryminujący, antychrześcijański reżim i to także w Europie, kolebce cywilizacji, sercu Ewangelii – to słowa kard. Angelo Bagnasco wypowiedziane wczoraj, we wspomnienie św. Wawrzyńca, męczennika.
Arcybiskup Genui przypomniał, że w sposób zawoalowany ogranicza się dziś publiczne wyznawanie wiary, spychając ją do sfery prywatnej. Zaznaczył, że pod pretekstem nie urażania wrażliwości wyznawców innych religii czy kultur, próbuje się stworzyć model życia ujednolicony u podstaw, odrzucając uznane i szanowane przez wszystkich tradycje, albo zmieniając ich nazwy, symbole, czy miejsca. W ten sposób próbuje się rozmyć fundamenty wiary, celem zamknięcia jej w zbiorowej świadomości sprowadzającej się do niejasnych wspomnień o tradycjach.
Włoski purpurat zwrócił także uwagę na obecność religii w państwie i podkreślił, że jej podstawowym wkładem jest wyzwalanie człowieka z irracjonalności mitów politycznych, które ciągle nam zagrażają. Dodał, że wiara przypomina również, że moralność w polityce wyraża się także w opieraniu się uwodzącemu działaniu wielkich słów, które bawią się naszym człowieczeństwem.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.