„Młodzi nadzieją azjatyckich rodzin”. Pod takim hasłem zebrali się dziś 28 lipca w Hongkongu uczestnicy obchodów Dnia Młodzieży Azji.
Odbywają się one już po raz czwarty z kolei. Pierwszy raz urządzono je w roku 1999 w Tajlandii, następne w roku 2001 w Tajpej na Tajwanie, trzeci raz – znowu po dwóch latach – w Bangalurze w Indiach. Organizatorem trwającego przez ponad tydzień (do 5 lipca) spotkania jest Federacja Azjatyckich Konferencji Episkopatu.
W Hongkongu zebrało się około tysiąca przedstawicieli różnych części tego kontynentu. Pierwszym krajem środkowoazjatyckim reprezentowanym na Dniu Młodzieży Azji jest Turkmenistan. Z delegacją Filipin przybyło dwóch biskupów z komisji tamtejszego episkopatu ds. młodzieży. Uczestnikami Dnia Młodzieży w Hongkongu nie są sami tylko katolicy. Na przykład w delegacji z Tajlandii jest buddysta uczęszczający do katolickiej szkoły, czynnie zaangażowany w działalność katolickiej organizacji uczniów. W programie spotkania znalazła się prezentacja raportów o sytuacji rodziny w poszczególnych krajach. Omawia się wartości i perspektywy życia rodzinnego, sytuację dialogu międzyreligijnego, kwestię udziału młodzieży w podejmowaniu decyzji, problemy duszpasterstwa rodzin. Uczestników goszczą rodziny z różnych parafii tamtejszej diecezji.
Po zakończeniu IV Dnia Młodzieży Azji spotkają się – również w Hongkongu – duszpasterze młodzieżowi. Przez 3 dni (od 5 do 7 sierpnia) obradować będą nad takimi tematami, jak znaczenie apostolstwa młodzieży w młodych Kościołach czy jej rola ewangelizacyjna w kontekście zjawiska migracji.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.