Jesteście potrzebni Kościołowi i światu - powiedział do członków Akcji Katolickiej dziś na Jasnej Górze abp Józef Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę św. na zakończenie dwudniowych obchodów jubileuszu 10-lecia odrodzenia w Polsce Akcji Katolickiej.
Korupcja i niemoralność, odwrócenie się od praw natury, niszczy dziś narody biedne i bogate -mówił abp Michalik dodając, że taka sytuacja dotyczy też Polski. "Minister sprawiedliwości czyni dziś wiele, naraża się wszystkim, żeby naprawić sytuację w naszym kraju, ale sumienia nie zastąpi żadne, najlepsze nawet prawo, sąd czy policja, dlatego formacja sumienia jest dziś najpilniejszą sprawą" - powiedział. Podkreślił, że bez osobistego kontaktu z Bogiem, bez lektury Pisma Świętego, nie da się osiągnąć "ofiarnej miłości do Kościoła".
Abp Michalik nazwał Akcję Katolicką "nowym sposobem obecności świeckich w Kościele" i podkreślił potrzebę jej istnienia. "Jesteście potrzebni Kościołowi i światu, jako świeccy, potrzebni odważni w myśleniu i czynach, odważni w diagnozowaniu chorób społecznych i skuteczni w leczeniu narodowych wad", wołał z jasnogórskiego szczytu kaznodzieja.
Za Janem Pawłem II przewodniczący KEP przypomniał zasady działania Akcji, która ma być: apostolska czyli głosząca Ewangelię nie tracąc swego świeckiego charakteru, wierna Kościołowi i zatroskana o jego jedność.
Odnowa moralna społeczeństwa m.in. poprzez formację młodzieży, udział w edukacji szkolnej i zaangażowanie katolików w życie publiczne, to priorytety działania Akcji Katolickiej na najbliższe lata. Halina Szydełko prezes Akcji Katolickiej podkreśla, że dziś najważniejszym wyzwaniem dla organizacji jest pozyskanie młodych. "W tym względzie liczmy na owocną współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, z którym tak wiele nas łączy, chcemy by młodzi uformowani w KSM-ach niejako automatycznie przechodzi do Akcji" - wyjaśniła prezes.
Asystent kościelny Akcji Katolickiej bp Mariusz Leszczyński odrodzenie stowarzyszenia widzi nie tylko poprzez liczniejszy udział w nim młodych, ale także w otwartości kapłanów, dlatego zwraca się z prośbą "do wszystkich księży proboszczów i innych duszpasterzy, by przekonali się do potrzeby współpracy na co dzień z katolickim laikatem".
W jubileuszowej dwudniowej pielgrzymce w 10-lecie Akcji Katolickiej uczestniczyło na Jasnej Górze ponad 10 tysięcy osób, w tym goście z zagranicy m.in. z: Włoch i Anglii. 16 czerwca Mszę św. dla uczestników obchodów odprawił Prymas Polski kard. Józef Glemp.
W nadesłanym na Jasną Górę telegramie Benedykt XVI życzył, by na drogach nowej ewangelizacji Akcja Katolicka mogła cieszyć się wieloma owocami swego apostolatu, podejmowanego w duchu wierności Kościołowi. "Niech jego efektem będzie odnowa moralna ludzkiej społeczności i kształtowanie postaw chrześcijańskich" - czytamy w okolicznościowym słowie podpisanym w imieniu Ojca Świętego przez abp Leonardo Sandriego z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Przywrócenie w Polsce Akcji Katolickiej postulował Ojciec św. Jan Paweł II w przemówieniu, 12 stycznia 1993 r., do biskupów polskich przybyłych do Watykanu z wizytą ad limina Apostolorum. Odpowiadając na wezwanie Ojca Świętego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski kard. Józef Glemp powołał 2 maja 1996 r. Akcję Katolicką.
Akcja Katolicka opiera swoją działalność na Piśmie św., nauczaniu Kościoła, wskazaniach Ojca Świętego, Konferencji Episkopatu Polski i jej programach duszpasterskich. Obecnie Akcja Katolicka w Polsce liczy blisko 30 tys. członków, skupionych w ok. 1800 oddziałach parafialnych.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.