II Światowe Spotkanie Rodzin

Tematem przewodnim II Spotkania Rodzin w brazylijskim Rio de Janeiro było: "Rodzina: dar i zobowiązanie, nadzieja ludzkości". Papież osobiście spotkał sie z wiernymi w dniach 4-5 pażdziernika.

Przemówienie Papieża często przerywane było oklaskami. Na zakończenie spotkania wielonarodowy tłum przez kilkanaście minut skandował hasła na cześć papieża i śpiewał pieśni. Jedną z nich była popularna polska „Barka”, śpiewana po portugalsku. Z haseł najwyraźniej słychać było zapoczątkowane przez Meksykanów: „Juan Pablo secundo, Te quiere todo el mundo” (Janie Pawle drugi, kocha Ciebie cały świat”.
Na sali kongresowej przed Papieżem powiewały liczne flagi, m.in. meksykańska, argentyńska i polska.

W trzecim dniu swej podróży apostolskiej do Brazylii w sobotę 4 października Jan Paweł II odprawił Mszę św. w katedrze św. Sebastiana w Rio de Janeiro. W tej nowoczesnej konstrukcji w kształcie piramidy ze szkła, metalu i betonu Papież podkreślił znaczenie sakramentu małżeństwa. Po wyjściu z katedry pobłogosławił 126-letnią Marię do Carmo Jeronimo, najstarszą mieszkankę Brazylii, niegdyś niewolnicę, której losy zainspirowały Bernardo Guimaraesa do napisania „Niewolnicy Isaury”. Papież pobłogosławił pacjentów szpitala onkologicznego przy Placu Czerwonego Krzyża oraz odmówił wspólną modlitwę z więźniami z Frei Canesca.

Po południu Jan Paweł II spotkał się z rodzinami z całego świata na stadionie Maracana. Było to radosne spotkanie pełne muzyki i tańca. Uczestniczyło w nim ponad 150 tys. osób. Zwracając się do rodzin całego świata Ojciec Święty powiedział, że Chrystus zawsze im towarzyszy na ich drodze, również, gdy jest ona drogą cierpienia. „Bóg nasz Pan, twórca małżeństwa, które was połączyło, napełnił was w pełni bogactwem swej miłości dla waszego szczęścia” - zapewniał Papież.

Spotkanie to, nazwane po portugalsku „Festa de Testimunho” (Święto Świadectw), przeplatały świadectwa życia 12 rodzin z różnych stron świata oraz spektakle i muzyka. Występowały m.in. zespoły taneczne z Tajwanu oraz 1200-osobowy zespół dziecięcy z Brazylii, reprezentujący trzy wielkie tradycje kraju: indiańską, afrykańską i europejską. Małżeństwo z Belgii opowiadało o wychowywaniu 19 dzieci (9 własnych i 10 adoptowanych): „Nasze dzieci przeobraziły nas, wyzwoliły z egoizmu i pozwoliły zrozumieć, czym jest miłość”. Małżeństwo z Japonii mówiło o tym, że rodzina jest dla nich ważniejsza od pracy zawodowej. Świadectwo składała również córka błogosławionej Gianni Beretty Mello, która wbrew radom lekarzy nie poddała się aborcji i umarła w czasie porodu. W pewnym momencie na gigantycznych ekranach usytuowanych za papieskim podium pojawiła się twarz Matki Teresy, która dzięki obrazowi telewizyjnemu przemówiła do zebranych wznosząc apel o ratowanie życia nienarodzonych.

Do jej słów nawiązał papież zwracając się do wszystkich z żarliwym apelem: „Przyjmijcie wasze dzieci z odpowiedzialną miłością; brońcie ich jako daru Boga, od momentu ich poczęcia, gdy życie ludzkie rodzi się w łonie matki; niech straszliwa zbrodnia aborcji, hańba ludzkości, nie naraża mających się narodzić na najbardziej niesprawiedliwą egzekucję”. Rodziny Ameryki Łacińskiej i całego świata - mówił papież polemizując do popularnej w świecie wizji szczęścia - nie pozwólcie się zwieść temu fałszywemu przesłaniu, które upadla narody, narusza najlepsze tradycje i wartości i sprowadza na dzieci tyle cierpienia i nieszczęść. (...) Jakże nie reagować na brak szacunku, pornografię i wszelkie formy wykorzystywania, którego najwyższą cenę płacą często dzieci”. Te słowa zabrzmiały szczególnie dramatycznie w obecności dzieci ulicy, których kilkoro przyprowadzono do Jana Pawła II.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11