Temat wybrany przez Ojca Świętego na to spotkanie brzmiał: «Rodzina chrześcijańska dobrą nowiną dla trzeciego tysiąclecia». Organizacja spotkania - któremu przewodniczył legat papieski kard. Alfonso López Trujillo - została powierzona archidiecezji Manili.
Uczestniczyli w nim delegaci z 75 krajów, w tym również 20-osobowa grupa z Polski z kard. Franciszkiem Macharskim i bpem Stanisławem Stefankiem, a także liczni Filipińczycy.
Pierwszym etapem spotkania rodzin w Manilii był trzydniowy kongres teologiczno-duszpasterski, w którym wzięło udział ok. 5 tyś. osób: małżeństwa delegowane przez Konferencje Episkopatów i diecezje, biskupi odpowiedzialni za duszpasterstwo rodzin, eksperci reprezentujący ruchy i stowarzyszenia na rzecz rodziny i życia. Jednym z prelegentów był kard. Macharski, którego wystąpienie poświęcone było «rodzinie jako drodze Kościoła». Poszczególne wykłady przeplatały występy młodzieży. Tańce i muzyka ożywiały spotkanie. W tym samym czasie odbywał się «Kongres Synów i Córek», zorganizowany dla dzieci uczestników zgromadzenia.
W sobotę 25 stycznia rano w 16 kościołach Manili sprawowane były Msze św. dla poszczególnych grup językowych. Po południu wszyscy udali się do parku im. Jose Rizala, aby wziąć udział w wieczornym, trwającym do północy «spotkaniu świadectw i święta rodzin». O swoich codziennych doświadczeniach, przeżywanych w duchu chrześcijańskiej wiary, mówiło 7 rodzin z Włoch, Indii, Gabonu, Japonii, Meksyku, Papui-Nowej Gwinei i Filipin. Dzięki połączeniu satelitarnemu w spotkaniu wieczornym przez półtorej godziny uczestniczył również Ojciec Święty, który wraz z rodzinami przybyłymi do Sali Klementyńskiej wysłuchał świadectw, a następnie skierował przesłanie do kilkusettysięcznej rzeszy wiernych w Manili i udzielił im Błogosławieństwa Apostolskiego. Papież zapowiedział także, że V Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Walencji, w Hiszpanii, w 2006 r.
Rano w niedzielę 26 stycznia legat papieski kard. Alfonso López Trujillo przewodniczył Eucharystii sprawowanej na zakończenie IV Światowego Spotkania Rodzin, którą koncelebrowało ponad 100 kardynałów i biskupów w obecności ok. miliona wiernych.
Zgromadzenie tak wielkiej «rodziny narodów» było dla świata świadectwem i przesłaniem. Wielorakie kultury, złączone w jednej wierze, rozmodlone twarze: azjatyckie, afrykańskie, europejskie, amerykańskie, świadczyły o nadziei dla rodziny ludzkiej i chrześcijańskiej, którą jest Jezus Chrystus, Odkupiciel każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże.
Zobacz także:
Uczyńcie z waszej rodziny kartę Ewangelii :. Przesłanie Jana Pawła II z okazji IV Światowego Spotkania Rodzin w Manilii (25 I 2003 r.)
Znak nadziei dla Kościoła i świata :. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański 26 I 2003 r.
Rodzina drogą Kościoła :. Rozmowa Anny Osuchowej z kard. Franciszkiem Macharskim, Metropolitą Krakowskim o IV ŚSR
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).